Eesti suveajale, mitte talveajale!

Allkirjasta petitsioon, kui arvad, et Eestile oleks sobilikum kellakeeramisest loobumise korral jääda suveajale, mitte talveajale.

allkirjade kogumine on lõppenud

14.08.2018 00:00 kuni 14.11.2018 23:59

92 häält

0%

Eesti Vabariigi Valitsus teatas 10.08.2018, et toetab kellakeeramise lõpetamist. Samas ei ole teada, milliseks kujuneb riiklik seisukoht selle suhtes, kas jääda pidama suve- või talveajale.

Toetame kellakeeramise lõpetamist, kuid eeldusel, et Eesti jääb pidama kestvale suveajale! Me soovime, et nii suvel kui ka talvel oleksid õhtud valgemad! 

Talveajale jäädes oleks talvehommikud tööle ja kooli minejate jaoks endiselt pimedad, samas saaks suveajale jäädes ka talvel töövälisel ajal rohkem valget aega nautida. Ei ole mõistlik, et talvisel ajal saab tööinimene töövälisel ajal päikest nautida vaid nädalavahetuseti.

Aktsiooni korraldaja

Palun logi sisse või registreeri ennast kasutajaks, kui soovid antud teemat kommenteerida.

Neeme: Ärge torkige mõõtühikuid
Juba pealkirjas on loogikaviga. On olemas vööndiaeg ja muud ajad, mis sellest erinevad. Nimetuste, talve- ja suveaeg, kasutamisega tahetakse jätta muljet, nagu oleks tegemist samaväärsete nähtustega. Mõõtühikud (ka ajaühikud) on selleks loodud ja kokku lepitud, et neid kasutada, mitte oma suva järgi muuta. Kellaaeg on nii defineeritud, et keskpäeval on päike taevas oma kõrgeimas asendis. Kui ütleme kellegile (võõrale), et asi toimub keskpäeval, peaks see olema üheselt mõistetav.
Samas mitte keegi ei takista tegemast sarnaseid üleskutseid teemal alustada tööpäeva varem või lõpetada teleprogrammid varem, et inimesed saaksid rohkem valget aega kasutada, aga selleks ei pea muutma kella ennast. Kui tahame, et ärkaksime varem, tulekski end selliselt arusaadavalt väljendada. Iga soovi rahuldamiseks olgu ikka sobilikud vahendid.
Vasta!
Sirje: talv
Olen suveaja vastu. Normaalne on vööndiaeg. Kell keerata talveajale
Vasta!
Vera: Vera
Vööndiaeg!!
Anni: Anni
Õige aeg on vööndiaeg, mis on hetkel sama nn. talveajaga. Keskpäev olgu ikka 12:00 ja südaöö 00:00. Keegi ei keela ju mönel oma poodi näiteks kell 8:00 lahti tegemast või kes tahab kell 7:00 tööle minemast.
Vasta!
Peeter: Peeter
Igal juhul suveaeg.
Vööndiajalised on 20 sekundilise mäluga ajupuudelised, rääkimata selle keeramata kellaga aasta mäletamisest, kui suvel oli kell kolm öösel valge ja kell kümme õhtul pime.
Raul: Õhtud valgemaks!
Mis tähtust sel on, mis kunagi ajaloos defineeritud on? Niigi on siin kaugel põhjas valguse osas äärmuslikud tingimused - suvel liiga palju ja talvel pole peaaegu üldse. Praegu oleks mõistlik anda inimestele valgemad talveõhtud. Lisaks sellele kujutage ette, et jätame suveks vööndiaja ja päike hakkab siis tõusma kella 4 asemel kell 3.... kellele seda vaja on?

Meil on tööajad ikkagi enamasti 8-st 17-ni. Päikese kõrgseisu ehk päeva valgeima hetke täpselt tööpäeva keskele sättimine on inimvaenulik tegevus. Teha inimeste elu masendavamaks lihtsalt selle pärast, et nii on kunagi kokku lepitud? Päikese madalseis ehk pimedaim hetk aga võiks küll olla uneaja keskel. Kuna tänapäeva elu soodustab uneaegu vahemikus 22 ja 7, siis peaks pimedaim hetk jääma umbes kella 2 kanti. Praegu on see vööndiajas olles 00:20 ja suvel 01:20.
Vasta!
Neeme: Huvitav seisukoht...
...see viimane (Raul). Nimelt on võetud eelduseks, et tööpäev peab kestma kella 8 kuni 17 ni ja seda ei tohi muuta, aga seda, mis kell päike on kulminatsioonis, saab muuta. Kui tõesti on enamuse soov saada õhtul rohkem valget aega, mis oleks siis lihtsam, kui algatada üleskutse, et tööpäev kestaks 7 - 16 ni.
Samas on ka mitmeid probleeme, nimelt psühholoogid väidavad, et laste tervisele pole hea nii vara ärgata (isegi juba vööndiaja järgi).
Tõsine ettepanek oleks ikka selline, et lahutame need kaks asja omavahel ära. Kell on kell, kell nätab aega, muuhulgas ka päikese asendit taevas (juba aegade hämurusest saati). Las see jääb nii.
Elukorraldus ja tööaeg on teine asi. Las arstid ja muud teadlased ütlevad algul oma sõna ja leiame siis parima päevakorralduse kava. Vajadusel kasvõi vaidleme või teeme rahvahääletuse, aga selleks pole vaja kella siia-sinna kruttida.
Vasta!
Hardi: Suve poolt.
Minu jaoks on olnud ikka suveaeg se tõeline vööndiaeg.. ja sügisel siis talveajale üleminek. Öelgu haritud inimesed, mis nad tahavad. Ma ei usu tegelikult ültse, et need tüübid, kes kunagi kusagil ilma minu käest küsimata, otsustasid, et talveaeg on vööndi aeg, keskpäevast ja päikse liikumisest midagi teadsid. Kindlasti olid nad kõik lihtsalt talisportlased, või õppetajad, kes tundsid vaikselt mõnu sellest, et said oma lemmikaastaaja vööndi ajaks seada..
Muidugi ma võiksin ju lihtsalt varem tõusta, ja lasta talvearmastajatel olla se nende ilus aeg.. Õiget suusa talve meil ju niigi vähe.
Aga kui Aktualnekaamera algab kell 9 siis ma ei saa ju vaadata seda kell 8.
..Mul on 1 tüübi diabeet, ja just sügisene kellakeeramine on mul sagedamini une sassi ja veresuhkrud paigast ära löönud. Imelikul kombel, Kevadine kellakeeramine on mõjunud unele ja tervisele pigem hästi.
Vasta!
Taavi: Taavi Miku
Kommentaar Neeme kommentaarile.
Mõõtühikutega pole antud juhul küll suurt midagi pistmist.
Tõsi on see, et kellaeg ja ajaarvestusmudel on kokkuleppelised nähtused. Samuti see, mis kellaajal ühiskond oma päeva alustab, tööpäeva lõpetab jne. Paraku on palju lihtsam ja mõistlikum nihutada üldist alusskaalat (kellaaja arvestuse mudel) kui üksikutel, kas eraisikutel või seltskondadel hakata taotlema tööpäeva alguse ja lõpu kellaaegade, asutuste lahtiolekuaegade, saadete eetriaegade jne. muutmist.
Ükstaskõik kas me nimetame kokkuleppelist ajaskaalat talveajaks või vööndiajaks, peame tunnistama, et tänapäeva inimene elab tegelikust vööndiajast vähemalt 2 kui mitte 3 tundi maas - ehk meie päeva poolitajaks pole paraku päikese kõrgeim punkt taevas, ega keskööks täpselt kl.24:00. Paradoksaalsel kombel oleme rohkem vööndiajas just suveaja järgi toimetades, kus me alustame ja lõpetame oma päeva päikse liikumise suhtes varem.
Vasta!
Aita: Suveaeg!!!
Pikemad suveõhtud, lühemad talveõhtud.
Vasta!
Olesia: Rohkem valget aega - demagoogia!
Suveajale üleminekule järgnenud nädalal kasvab infarktide arv Rootsis ligi viis protsenti, USA-s isegi 24 protsenti. Talveajale üleminekule järgnenud nädalal väheneb nende hulk 21 protsenti.

Kevadine kella-keeramine pikendab uinumiseks kuluvat aega ja uinumisjärgsete ärkamiste arvu ning muudab une struktuuri. Lühidalt – inimesed saavad vähem magada.

Kevadise kella- keeramise mõjul kasvab risk sattuda autoõnnetusse. USA-s sureb sellele järgnenud esmaspäeval ligikaudu kuus protsenti rohkem inimesi, Suurbritannias kaheksa protsenti, teistes Euroopa riikides pole mõju sedavõrd selge.
Vasta!
Oivo: talveaeg
talveaeg
Vasta!
Jaan: Suvi
Ikka suveaja poolt...
Vasta!
Ilmar: Ilmar
Kindlasti vööndiaeg!!!
Vasta!
ants: vööndiaeg
vööndiaeg
Vasta!
Leili: Leili
Kindlasti suveaeg...
Vasta!
Signe:
Põhjamaa inimesed peavad elama oma vööndiajas.Meil on 8 kuud põhimõtteliselt talveaega ja seda omatahtsi kellaga suveajaks tahta pöörata on lühinägelik ja rumal.Looduse vastu ei saa keegi ja tagajärjed on siis ka kiired tulema.
Vasta!
Andre: suveaeg
Meie laiuskraadil on kindlasti mõistlikum suveaeg, mis jätaks tööinimestele rohkem valget aega rekreatsiooniks pärast tööpäeva lõppu ja tõenäoliselt vähendaks ka pimedas toimuvate liiklusõnnetuste arvu. Pole ka ühtegi ratsionaalset põhjendust, miks kell peaks näitama päikese asendit taevas.

Vasta!
Mortimer: Rohkem valgusaega!
Toetagem Eesti suveajale jäämist. Rohkem on aega valges töötamiseks! Lastel õhtuti koolis tulles parem!
Vasta!
Väike:
pole vahet. peas et see kellakeeramine ükskord ära lõppeks.
Vasta!