Rahvaalgatus ''Eesti maksud sõidavad Lätti'' versus ERR

Siin saate toetada ühiskaebust ERR-i tegevuse suhtes. Sellega on meil võimalik luua pretsedent, kus rahvas ei aktsepteeri riikliku meedia väärkajastusi.

allkirjade kogumine on lõppenud

27.02.2018 00:00 kuni 01.05.2018 23:59

578 häält

96%

Tervist,
Mina olen Priit Assak, üks inimestest, kes aitas korraldada 24.02 protestiaktsiooni.
Soovime esitada kaebuse AK poolse kajastuse kohta, millest jäeti rahvale väär arusaam, et ürituse eesmärk oligi külastada ainult alkopoode ja kuhugi kaugemale
 need kolonnid ei liikunudki.
„Iklas, piiri ületamise järel, külastati ka Alko1000 kauplust. Suurem osa autokolonnist sõitis sealt küll mööda, sest poeparkla ei mahutanud rohkem masinaid. Aga mõne kilomeetri pärast ootas ees suurema parklaga SuperAlko kauplus.“

Need parklad oleksid olnud uudiste edastamise kohaselt justkui lõpp-punkt, millest võib välja lugeda, et tegu on alkoholi reisiga.
See aga ei vasta tõele. Suurem osa autokolonnist ei liikunud sealt mööda mitte seetõttu, et parkla sai täis ja ees ootas suurema parklaga SuperAlko kauplus, vaid kuna nagu algusest peale planeeritud, oli suund Mazsalacasse. 

„Aktuaalse kaamera“ toimetus ei nõustu „Kõik koos Lätti“ korraldajate kriitikaga. „Uudises oli selgelt välja toodud, mis aktsiooniga oli tegemist. Nii uudises endas kui ka ekraanil olnud tekstirõhus, mis võtab lühidalt uudise kokku, oli selgelt öeldud, et aktsiisipoliitika vastu protestijad korraldasid autoralli Lätti,“ vahendas Eesti rahvusringhääling kommunikatsioonispetsialist Silver Kuusik uudistesaate seisukohta. Kuusik lisas, et uudisloos kõlanud info pärines „Aktuaalse kaamera“ toimetajalt, kes kolonniga kaasa sõitis.
Palun kontrollida, kas siin ei eksita ajakirjanduseetika punkti 3.5 vastu.

Meil on väga kahju et ERR-i reporter Lätti alkoholipoodi sõitis ja tema reis Alko1000 lõppes. Meie siiski läksime edasi Mazsalacasse ja pidasime seal maha viimase aja suurima protestimeeleavalduse. 

Samuti on eksitud suurusjärguga. Nimelt öeldi Aktuaalses Kaameras, et ''Rallil osales tuhatkond autot.'' Loenduse järgi, mis toimus kahes piiripunktis loendati kokku 1500 autot (tähendab üle 1500 inimese rohkem) ja ka väiksemaid piiripunkte ületati aktsiooni raames. 

Seega nõuame uudistesaates valemulje jätmise eest (eelnevalt kooskõlastatud) avalikku vabandust või eetriaega selgitamiseks. 

Sellega eksiti Eesti ajakirjanduseetika järgnevate punktide vastu:
1.2. Ajakirjandus teenib avalikkuse õigust saada tõest, ausat ja igakülgset teavet ühiskonnas toimuva kohta. Ajakirjanduse üks peamine kohustus on ühiskonnas kriitiliselt jälgida poliitilise ja majandusliku võimu teostamist. 
1.4 Ajakirjanik vastutab oma sõnade ja loomingu eest. Ajakirjandusorganisatsioon kannab hoolt selle eest, et ei ilmuks ebatäpne, moonutatud või eksitav informatsioon.
3.5. Toimetus kontrollib, eelkõige kriitilise materjali korral, informatsiooni tõesust ja allikate usaldusväärsust. Ka juhul kui avaldatava/edastatava materjali autoriks ei ole toimetuse töötaja, kontrollib toimetus oluliste faktide tõesust.
4.1. Uudised, arvamused ja oletused olgu selgelt eristatavad. Uudismaterjal põhinegu tõestataval ja tõenditega tagatud faktilisel informatsioonil.
4.2.Konflikti sisaldava materjali puhul peab ajakirjanik ära kuulama kõik osapooled.
4.11. Fotod, fotode allkirjad, pealkirjad, juhtlaused ega saatetutvustused ei või auditooriumi eksitada.
5.3. Ebaõige informatsiooni ilmumise korral tuleb avaldada parandus.
Saade oli eetris 24.02.2018 kell 21:00 ja on järelvaadatav siin: 
https://etv.err.ee/v/paevakajasaated/aktuaalne_kaamera/saated2100/f92cca97-a2a8-4917-87a6-825767e618b7/aktuaalne-kaamera-ilm
Konkreetne uudis algab 7:20
Samuti on osalejad soovitanud lisada selle video, et oleks arusaadav, mille AK ja muu meedia välja jättis.
https://www.youtube.com/watch?v=4rvXelrat6o 
Käesolev kaebus on kooskõlastatud kõigi antud protestiaktsiooni korraldajatega.
Parimate soovidega, Priit

Aktsiooni korraldaja

Priit Assak

Palun logi sisse või registreeri ennast kasutajaks, kui soovid antud teemat kommenteerida.

Egle: ERR
Kui inimesed kes ostavad Lätis peale alko, ka ehitusmaterjali, toitu, limonaadi. kas see siis kohe tähendab et olen joodik? Et sõitsin Läti siis ja toetasin seda üritust. Vaadake mis hinnad on Eesti. Muidugi ju selle kuradi poolitiku palgaga keegi ei nuriseks kui kõigil oleks nii hea palk. Võib olla peaks poliitikute palka vähendama ja sealt andma raha rahvale. Vott see oleks õige
Vasta!
Riina:
Toit ja pensiin odavaks
Vasta!
Timo: mnjhhh
Oleks ERR kohal käinud nagu ka Kuuurija siis oleks jutt teine olnud aga ju siis ei lastud ERR-i üle piiri et nad niisuguse uudisega üritasid välja tulla :D ERR üritab vähemalt uudist teha, teised telekanalid aga ka pühenduvad oma uudistele :)
Vasta!
Hannes: Alkohol on kahjulik
Kui minnakse alkoholi ostma suures koguses ja seda pärast tarbitakse, siis peavad need, kellel on muud teha, kui Lätis ostlemas käia, nende ravid jms kinni maksma.
Maksuraha läheb riigile, mille eest saame palju teenuseid jms, mis on meil tihti paremad, kui Lätis.
See, et tubakas (tervisele kahjulik), alkohol (tervisele kahjulik) ja bensiin (loodusele kahjulik) on kõrgema maksu all on normaalne, kuna nende tagajärgede leevendamine on koormaks teistele.
Vasta!
Jaanus: Olen alkohoolik
Tere. Minu nimi on Jaanus. Olen alkohoolik, kuna võtsin osa aktsioonist maksud Lätti. Tegelikult tarbin vaid õlut ja seda on ca 10 TK kuus. Enamus nendest on alkoholivabad.
Vasta!
Marge: Alkohooliku arvamus
Paistab, et olen ka alkohoolik kuna käisin Lätis. Vahet ju pole, et alkoholi üldse ei tarbi ja sellest poest lihtsalt mööda sõitsime. Ühes eelnevas kommentaaris oli üles loetud miks on vaja, et alkol, tubakal ja kütusel on kõrgem aktsiis. Kahjulikud tooted. Noh ongi jah. Alko ja tubakas no las siis olla kõrgem. Elan üle. Aga kütus! Et tööl käija pean pool palgast panema kütuse ostuks, et üldse tööle saada. Lõuna-Eestis on tööga nii nagu on. Õnnelik kes midagi leiab ja reeglina mitte kodu lähedalt. Ja kui pool palka läheb juba kütuse peale siis millegi eest on vaja ka toit lauale saads. Ja ka see on nii kallis Eestis tänu kallile kütusele. Muudest maksudest ei hakka rääkimagi. Nii, et minule on küll tunne jäänud, et meie kallite riigiisade arvates on ka elamine ohtlik kuna see on vaja kõrgelt maksustada.
Vasta!
Kristjan: Krsitjan
Olin samamoodi aktsioonist osavõtja ja olen suht nördinud poliitikute ja üldse suurema osa meedia peale, sest kõik osalejad tembeldati ühel või teisel moodi joodikuteks. Minu arust väga ebaõiglane, sest olen ise karsklane, kuid siiski mõjutatud teistest aktsiisidest. Kindlasti oli seal veel palju inimesi kes ei läinud alkot ostma, vaid siiski üritust toetama. Üldse kõikide osalejate tembeldamine joodikuteks on ebaõiglane. Väide et alko tarbimine on vähenenud pole nagunii tõsi, sest alko tarbimist hinnatakse vaid selle järgi palju eestist ostetakse. Selle najal tehakse vääri otsuseid ja poliitikud pumpavad meediasse väära infot, mis kulutulena levima hakkab ja mida paljud ka usuvad. Vajame valimisi, kus valitsusse saavad need kes saavad enim hääli ja üldse oleks vaja riigikogu arv 101-lt 51-le vähendada. Oleks 50 matsi vähem vaja ülal pidada ja siis oleks ka otsused ehk veidi läbimõeldumad. Loomulikult peaksid naad ka rahva arvamust kuulama, sest meie neid ju sinna valisimegi.
Vasta!
Annika: 123
Mina vist võin küll olla üks õnnelik Eestlane et elan piirilinnas ja 1-2-3- saan vajadusel Lätti jalutada . Kõik sünnipäevade ja tähtpäevade alkoholid vean ausõna sealt :D enne ostsin suitsu kaa, aga nüüd jätsin maha . Aga isegi kui suitsetaks siis ostaks juba kiusupärast sealt :D
Viimati käisin Lätis shopingul paar kuud tagasi. Sai ostetud lastetoa ehitusmaterjal, mööblit, riideid ja muud pudipadi. Summa mis lõpuks kuluks, oli kordades väiksem kui see oleks kulunud siin Eestis.
Eelmine nädal käisin Läti poole peal kullasepa juures, kett oli katki läinud ja üks lüli vajas välja vahetamist. Hind mis siin Valgas selle väikese töö eest küsiti oli suht krõbe, aga mõtlesin et okei, kui vaja siis vaja. Siiski mõtlesin enne lõpliku otsuse tegemist uurida ka teispool piiri hindasid. Lõpuks viisingi siiski Läti poole peale remonti selle. Eile sain kätte. Super töö. Hinnavahe küll 15.- eurot võrreldes Valgaga, see mind rikkaks ei tee , aga siiski. Kui ma iga sellise väljamineku pealt 15.- kokku hoian siis varsti võin rikkaks saada küll nii :D Palgad ju meil siin Eestis ei tõuse ja uus maksupoliitika koorib viimasegi seljast.
Tänks Ossu !
Vasta!
Nils: Tallinn
Käin lätis tangin, tangin kanistrid täis, ostan süüa, ostan ehituskaupa, tehnikat, mööblit, parandan autot, külastan hambaarsti, ostan ka kast õlut, et saaks saunaõhtuid nautida. Tunnen end natuke paremini, sest arvele jääb alles 350-400 eurot mitte 10 eurot kuulõpuks.
Vasta!
Aivar: Alkohoolik
Olen alkohoolik. Tarvitan aastas 2 korda alkoholi. Enamus raha laheb maksudeks
Vasta!
Maire: Maire: ...
Käisin ka Lätis aktsiooni toetamas.Tarvitan üsna vähe ja võib olla tuleb aasta peale kokku pudel alkoholi.
Hinnad ja maksud on kõrged, aga mis selle kõige lõpptulemuseks võib olla?
Kel võimalus - see laseb Eestist jalga
Järelkasv - see langeb veelgi
Talud - enamus jäävad tühjaks või suvituskohtadeks

Vasta!
Eva: Eva
Ma käin Lätis tihti ja sealsed hinnad võtavad ikka karbi lahti. Minu põhi ostuks on ribid ja sink mille maitse ja hind on super. Peaks loll olema ja raha peale vihane kui eestist seda ostaks.
Vasta!
Reimo: Kaasalkohoolik
Käisin ka nädalalõpul väikesel väljasõidul ja tuleb tunnistada,et jäin üritusega väga rahule.
Vasta!
Aksel: Jah tselluloosi tehasele!
Aga mitte praegusele planeeritid asukohale.
Seega petitsiooni poolt!!
Vasta!
Priit: Priit
Jah, olete alkohoolikud, minge ravile!
Vasta!
Indrek: Priit
Mul on sinust sitast kahju.Kui aju pole,pole ju sinuga rääkida ka millestki.Sügav kaastunne sulle.
Indrek: Kontekst.
1. Uudise lühidus on tingitud ka uudissaate enda üldisest lühidusest.
2. Uudises mainitud "tuhatkond" autot, on reporteri umbkaudse hinnangu kohta üsnagi täpne tulemus, kuna nagu aru sain, oli reporter vaid ühes piiripunktis kaasa sõitmas ning korraldajate poolset täpset statistikat tal polnud?
3. Kas loendus toimus ka Mazsalacas? Kaasa pandud videost võib järeldada, et osad sinna ei jõudnudki ning nagu ka eeskõneleja ütleb: "paljud on küll lahkunud kuid...", ehk siis programmilisest osast ning ürituse "pontist", protestiaktsioonist ei võtnud kindlasti osa selline hulk autosid/inimesi, nagu piiripunktides loetud oli.
4. Ürituse Facebooki leheküljel(https://www.facebook.com/events/131111550906625/) ürituse üksikasjadest ei ole kuskilt võimalik välja lugeda midagi Mazsalaca protestiaktsiooni kohta. On vaid öeldud: "Marsruudi paneme jooksvalt kokku!" Võib-olla kuskil arutelusse tekkis see jooksvalt, aga nii tähtis info peaks ikkagi ürituse kirjeldusest lihtsasti ka kiiresti leitav olema.
Tähelepanek lisaks: Kokku saadavate allkirjade eesmärgiks oleks võinud olla samuti 1500, umbes üks iga osalenud auto kohta, oli ju ürituse korraldajatel soov kodaniku ühiskonda aktiivsemaks muuta?
Vasta!
Tõnis: Peost suhu
Kui valida hinna järgi, siis soovitan võtta alkohol, kütus, toit ning muud kaubad lätist! Suure osa muudest kaupadest ostate samuti sealt, miks te peatute enne kinnisvara? Palun ostke endale sinna elamine (või noh, võtke laenu, sest osta ei jõua) ning elage seal alaliselt.
Vasta!
Indrek: Peost suhu
Ei jõua vaese Päästjana osta.Äkki aitad.
Siiri: Meedia väärkasutuse vastu!!
ERR- i poolt halvasti, kajastatud. Aktsioon läks igati korda ja seda oleks tulnud ka vastavalt meedias kajastada. Hakata nüüd tagantjärele korraldajatele, nagu siin paar eelkõnelejat teevad, veel mingeid korralduslikke vigu otsima on kohatu. Ajakirjandus peab asjadest ikka rääkima nii nagu need on, olgu siis halvasti või hästi.
Vasta!
Sander: miks. . .
1) Tõsi, Eestis on MÕNED toiduained kallimad, kui Lätis ja Lätis on MÕNED toiduained kallimad, kui Eestis. Alkohol ja ehituskaubad on Lätis odavamad, kui Eestis.
2) Venemaal on kõik eelmainitu veel odavam. Kas Sõidate järgmine aasta sinna?
3) Äärmiselt halvasti valitud kuupäev oli. Tekitas piinlikust.
Vasta!
Anneli: Anks
Kui me oleks aktsiooni korraldanud Tartusse,siis me võiks piinlikkusest rääkida.Üritus oli soe ja sõbralik.Miks keegi ei maininud ,et alko tuhandes pakuti sooja suppi (ca 500 portsu)ka pakuti torti piiripunkti söögikohas TASUTA. Kas NO99 film ei olnud piinlik? Aga uudiste kajastusest...see ,et juba väidetakse:surmasid,kuritegusid jne. on tänu kõrgele hinnale vähem!!! Kas see ei lõhna ostetud uudiste järgi. EER oleks võinud uudise üldse kajastamata jätta. Mina isiklikult ei käinud ainult aktsiiside pärast protestimas, vaid kogu meie poliitikas toimuva vastu,sest see mis hetkel toimub lõhnab väga 1934 a. moodi.Seega kui venelane tahaks meid rünnata oleks hetkel kõige sobivam aeg.Ka meil on hetkel tsensuur ja Autoritarism. Mina valutan südant eesti säilimise pärast ja ootasin ammu,et rahvas ärkaks.Ja jätkuvalt peab valitsus oma rahvast rumalaks.... ajades nii lolli juttu.... :( Mind väga kurvastab,et jutt sellest ,et ei käidud alkoholi pärast Lätis on endiselt kurtidele kõrvadele.Tundub,et need ongi need inimesed,kes kuulavad meie poliitikuid suu ammuli nähes tühja auru asemel kuldmune,inimesed,keda saab tohutute valimisreklaamidega mõjutada jne.
Vasta!
Mari: Mari L
Osalesin "Maksud Lätti". Olen kaasalkohoolik.
Kurjam, me ei teadnudki, et piiri lähedal asuvates alkopoe parklates oli finish nagu AK uudistest lõpuks selgus ... Sõitsime Eesti lippu lehvitades edasi Mazsalaca poole, et näidata riigiisadele oma vastumeelsust aktsiiside (eelkõige kütus, kuna kasti siidrit aastas jõuan endale ka siit poolt piiri soetada kui vajadus tekib) tõusu kohta. Millegi pärast enamus ei teadnud, et alkopoe parklad olid finish, sest autode rongkäik piirist Mazsalaca poole oli väga pikk.
Vasta!
Vahur: Mõisa köis las lohiseb?
Kelle leiba valitsus sööb, et köiel lohiseda laseb? Miljon on kah raha, mida tuleb lugeda nagu oma.
Vasta!
Aivar: puust ja punaseks
protestiaktsioon:
https://www.youtube.com/watch?v=DgsGoH69RI0

ja selle kajastus Aktuaalses kaameras 24.02.2018
https://www.youtube.com/watch?v=RaWeGjMavMQ
Vasta!