Peatame Eesti metsade hävitamise suurtöösturite poolt
Viimastel päevadel on hakanud lumepallina veerema kodanikualgatus, millega nõutakse uue metsaseaduse tagasilükkamist. Spetsialistid juhivad tähelepanu praeguse metsamajandamise ohtudele.
Kuusikute raievanuse alandamine, Pariisi kliimakokkuleppe mittetäitmine ja säästva metsanduse põhimõtetest eemaldumine ei lähe kokku jätkusuutliku metsamajandamise praktikaga, mis peaks olema meie riigi ja rahva püsimajäämise eelduseks.
Kuigi Keskkonnaministeerium lubas uue seaduse väljatöötamisel kõigi huvigruppidega sisulist koostööd teha, ei arvestatud keskkonnaühenduste ettepanekutega tegelikult üldse. Aasta-aastalt on ministeeriumi metsanduspoliitika kaldunud üha rohkem tööstuslike huvide poole, irdudes oma põhifunktsioonist, nimelt jätkusuutliku kesktee leidmisest metsatöösturite ja looduskaitsjate vahel. Toimub nn näiline kaasamine – huvigrupid kutsutakse küll kokku, ent metsatöösturid on selges ülekaalus ning töösturite tahtmistega vastuollu minevaid ettepanekuid arvesse ei võeta.
Sellised poliitilised tendentsid pole kahjuks midagi uut. Juba aastal 2011, kui hakati vastu võtma seniajani kehtivat metsanduse arengukava, palus Riigikontroll selle kriitilise pilguga üle vaadata. Kritiseeriti nii raiemahtude suurendamise plaani kui ka raiet lubavate tingimuste lõdvendamist ning leiti, et metsade juurdekasv on ülehinnatud ega põhine riikliku metsainventuuri andmetel. Sellegipoolest võeti arengukava vastu nagu poleks Riigikontrollil kui institutsioonil mitte mingit tähtsust.
Pärast seda on olukord läinud vaid hullemaks. Kuigi avalikkuses on korduvalt juhitud tähelepanu praeguse metsanduspoliitika ohtudele ning selle tööstuslikkusele, jätkatakse hämarate huvide edendamist üha kasvavas mastaabis. On avalikult teada, et Keskkonnaministeeriumi kantsler Andres Talijärv on tihedalt seotud Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liiduga, ent sellegipoolest jätkatakse tööstusliku poliitika elluviimist ning keegi ei uuri võimalikku korruptsioonikahtlust või kuritahtlikkust. Keskkonnaühenduste protestide peale on ministeerium hakanud kasutama kahtlast retoorikat, väites, et kaasamine on toimunud kodanike protestidest hoolimata. Selline olukord meenutab kõhedusttekitavalt Nõukogude Liidu kuulsat loosungit: „Partei tahe on rahva tahe!“ – näib, et ka Keskkonnaministeeriumi tahe on rahva tahe.
Eile anti presidendile, riigikogule ja ministeeriumitele üle avalik kiri, milles sada üks eesti kirjanikku, kunstnikku, muusikut, tippteadlast ning filmi- ja teatriinimest avaldavad sügavat muret praeguse metsanduspoliitika ohtude üle, nõudes uue metsaseaduse tagasilükkamist ja keskkonnaühenduste kaasamist riikliku metsanduspoliitika kujundamisse. Peale seda nõustus Keskkonnaministeerium seadusemuudatuse uuesti üle vaatama ning keskkonnaühendused taas läbirääkimiste laua taha kutsuma. Teades aga Keskkonnaministeeriumi varasemat retoorikat ning hämaraid motiive on praegu eriti oluline, et avalikkus sündmustel silma peal hoiaks, kindlustamaks kodanikuühiskonna heade tavade reaalset täitmist.
Alljärgnevalt esitame oma nõudmised, mis on kantud parimast Põhiseaduse vaimust ja kodanike siirast murest meie kõige põhilisema loodusvara, metsa pärast:
1) Keskkonnaühendustele tuleb anda võimalus metsapoliitika kujundamisel kaasa lüüa.
2) Metsade tööstuslik majandamine tuleb ümber organiseerida tasakaalustatud ja tulevikku vaatavaks metsanduspoliitikaks.
3) On põhjust uurida viimaste aastate jooksul Keskkonnaministeeriumis toimunut ning otsustada, millist kahju senine majandamine meie metsadele on põhjustanud ning kas seal leidub ka kuritahtlikkust ja korruptsioonikahtlust. Viimasel juhul tuleb asjaosalised kohtulikule vastutusele võtta.
Eesmärgiks on saada kahe järgneva nädala jooksul kokku vähemalt 5000 allkirja. Peale seda antakse vastav petitsioon üle ka Riigikogule.
|
allkirjade kogumine on lõppenud 02.12.2016 00:00 kuni 16.12.2016 23:59
7020 häält
|
Palun logi sisse või registreeri ennast kasutajaks, kui soovid antud teemat kommenteerida.
Kommentaar lisatud: 02. detsember 2016 kell 12:41
Kommentaar lisatud: 02. detsember 2016 kell 13:29
Kommentaar lisatud: 02. detsember 2016 kell 19:51
Kommentaar lisatud: 03. detsember 2016 kell 22:03
Selle bande "lugupidamise" määra rahva vastu, kelle huve nad peaksid justkui teenima, näitab juba kirjavigade hulk seaduseelnõudes. Vähe sellest, ajuti unustavad nad ära paragrahvide numbrite järjestuse. Ja kui küsida, kus võib näha seaduseelnõu töögrupi nimekirja, siis selgub, et sellist gruppi justkui põlegi. "Eks teeme nii nagu kellelgi parajasti aega just om..." Rahvalaulud sünnivad ka samal moel. Võiks olla huumor, kui poleks nii näruselt kurb.
Kommentaar lisatud: 14. detsember 2016 kell 10:05
Ja mitte kolligi ei saa pihta, mingi filoloogide poolt kokku kirjutatud ebamäärane kirjutis mis on pikitud vaid puhtalt keskkonnateemalise hariduse saanud inimeste terminitega. Mõned toredad näited kõigest esimesest lõigust, ehk sissejuhatusest:
"alternatiivsete raieliikide – turberaiete ja valikraie"
"majandusmetsade viljakate boniteediklasside kuusikuid"
"võimaldab toota maksimaalset omanikutulu"
"muuta vääriselupaiga õiguslikku sisu nii"
"nende alade kaitse, mis seni on seaduse mõiste alt välja jäänud"
Eh kmis ma öelda tahan: tavainimestele on kogu teema lihtsalt arusaamatus keeles ja täpsustusteta kirjutatud. Seega ma ei oskakski oodata muud kui vastusesisu, sest mitte keegi ei saa aru mida teha tahetakse. AGA! Üldiselt on nii, et kui asju serveeritakse keeruliselt, siis ongi seal mingid tagamaad mis laiemale üldsusele pole meeltmööda.
Kommentaar lisatud: 02. detsember 2016 kell 15:46
2. Kas tasakaalustatud ja tulevikku vaatav metsanduspoliitika ei sisalda metsade tööstuslikku majandamist?
3. Miks ei pöörduta prokuratuuri, kui on teada kuritegu?
Andres Selli
Metsanduslik kõrgharidus aastatest 1988-1993
Kommentaar lisatud: 02. detsember 2016 kell 17:48
Esitasite kolm küsimust. Vastan teile järgemööda.
1. Mis asi on keskkonnaühendus?
Keskkonnaühenduste all on mõeldud Eesti Keskkonnaühenduste Koja (EKO) liikmeid. Tsiteerin siinkohal KOK kodulehekülge: "EKO liikmeteks on kümme keskkonnaorganisatsiooni. Igaühel neist on oma nägu ja tegu. Kes hoolib eelkõige lindudest, kes propageerib jätkusuutlikku elukeskkonda, kes hoiab silma peal Eestimaa kaunite metsade kasvamisel. Kõigil neil on ühine joon – kaitsta meid ümbritsevat. Liikmesorganisatsioonid ootavad oma ridadesse tegusaid liikmeid, vabatahtlikke, kellega koos keskkonnale abikäsi ulatada." Lisainfo: http://www.eko.org.ee/
Kommentaar lisatud: 02. detsember 2016 kell 17:50
Tasakaalustatud metsanduspoliitika sisaldab kahtlemata metsade majandamist, aga metsade majandamine peab olema tasakaalus metsakaitsega. Vastasel juhul hakkavad ühe osapoole huvid teisi kahjustama. Praegu on olukord selline, et uus metsaseaduse muudatus võeti vastu ilma keskkonnakaitset esindavaid osapooli ära kuulamata: http://www.eko.org.ee/2016/11/30-11-2016-keskkonnauhendused-nouavad-tasakaalustatud-metsapoliitikat/. Paraku ei ole sellisel juhul enam tegemist tasakaalustatud ja tulevikku vaatava metsanduspoliitikaga.
Kommentaar lisatud: 02. detsember 2016 kell 18:05
Keegi pole väitnud, et on teada konkreetne kuritegu. Küll on avalikkuses korduvalt räägitud sellest, et paljud Keskkonnaministeeriumis töötavad ametnikud on mitmesuguste organisatsioonide kaudu seotud metsatöösturite huvidega. Näiteks praegune Keskkonnaministeeriumi kantsler (ja endine asekantsler) Andres Talijärv oli aastatel 2002-2009 Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevdirektor. Talijärve valitsemisajal on metsanduspoliitika muutunud üha intensiivsemaks ning kaldunud aina rohkem puidutöösturite huvide poole (raiemahtude suurenemine, raiepiirangute lõdvendamine, raievanuste alandamine jne). Nende kahe tõsiasja kokkulangemine tekitabki võimaliku korruptsioonikahtluse ning murelikud kodanikud nõuavad vaid seda, et asja Keskkonnaministeeriumi tasandil uuritaks. Lõppude lõpuks haldab Keskkonnaministeerium meie kõige põhilisemat ja väärtuslikumat loodusvara - metsa. Seega peaks metsa haldajate puhul olema täiesti kindel, et nende huvid on tasakaalustatud ning ühe osapoole (puidutöösturid) huvisid ei eelistataks teise osapoole (keskkonnakaitsjad) omadele.
Kommentaar lisatud: 02. detsember 2016 kell 18:29
"Talijärve kinnitusel ei tähenda uus amet siirdumist teise valdkonda, vaid ta vahetab kohta metsasektoris, kus ta on töötanud ligi 30 aastat. "Ma olen kogu aeg tegelikult samas paadis olnud - kord aerutan, kord olen tüüri juures ja kord näitan suunda," ütles Talijärv. "Viimati olin aerumees ja nüüd asun taas tüüri juurde." (http://www.aripaev.ee/uudised/2009/02/22/talijarv-siirdub-asekantsleri-toolile)
Sellest vastusest võib järeldada, et Keskkonnaministeerium on Talijärve hinnangul Eesti Metsatööstuse Liidu "tüür" ning metsatöösturid ja keskkonnaministeeriumi ametnikud paiknevad "samas paadis". Selline suhtumine ei näita aga tasakaalustatud metsanduspoliitikat, vaid selget kallutatust metsatöösturite huvide suunas. Edasine järeldus saab olla vaid see, et meie praegune kantsler pole oma ametikoha ideest kas aru saanud või siis on tema kallutatud suhtumisel mingid veelgi hämaramad motiivid. Kodanikuna ei nõua ma muud, kui et asja uuritaks!
Kommentaar lisatud: 03. detsember 2016 kell 00:10
Kommentaar lisatud: 03. detsember 2016 kell 01:24
Kui argumendid otsa saavad, siis hakatakse tugevamate argumentide omajaid ikka rumalateks sõimama. Sellist retoorikat võib Delfi kommentaariumis igapäevaselt näha. Nagu Te ise märgite, siis ei tegutse te enam aastakümneid metsanduses. Sellest võib teha edasise järelduse, et Te pole metsanduse uuemate arengutega lihtsalt kursis. Meie petitsiooni alla on lisatud pikk loetelu erinevate autorite poolt kirjutatud artikleid (nende hulgas on lisaks ajakirjanikele ka teadlasi ja ökolooge, kes on kursis kõige uuemate metsanduspoliitiliste arengutega) ning mina neid nii ennatlikult maha tegema ei kipuks. Las jääda iga kodaniku enda otsustada, keda ta täpselt usub ja kelle argumentatsioon talle veenvamana tundub.
Metsale soovin minagi vaid head! Loodetavasti hakatakse keskkonnaühendusi lõpuks ka reaalselt metsanduspoliitikasse kaasama!
Kommentaar lisatud: 03. detsember 2016 kell 14:33
Kommentaar lisatud: 03. detsember 2016 kell 22:09
Metsade majandamise takistamine karistab ennekõike neid metsaomanikke, kes on siiani omi metsi säästnud.
Mets, muide, pole vähemalt viimase 25 aasta jooksul olnud krooni kattevara. Kahju, et võhikud ja asjatundmatud ullikesed siin niimoodi metsaasjadesse sekkuvad!
Kommentaar lisatud: 15. detsember 2016 kell 04:57
Tegelastelt, kes näevad tulu üksnes (lage)raiutavas puidus, tuleks maa üldse käest võtta. Selliste kiivas väärtushinnangutega isikute vastu peabki karmilt riiklikult järelevalvama.
"Kahju, et võhikud ja asjatundmatud ullikesed siin niimoodi metsaasjadesse sekkuvad!"
Selliste poolhingega tüüpidele iseloomulik hoiak: "mis te, könnid, ka teate!" Metsaasjadesse võivad loomulikult sekkuda ainult "kõrged tähtsad majandusmehed".
Kommentaar lisatud: 17. detsember 2016 kell 20:03
Kommentaar lisatud: 03. detsember 2016 kell 16:58
Kommentaar lisatud: 05. detsember 2016 kell 17:21
Kirde-Eesti floora ja fauna on piisavalt kannatanud (kaevandused, tehased). Dialekt Hääbunud
Kommentaar lisatud: 05. detsember 2016 kell 18:19
Kommentaar lisatud: 05. detsember 2016 kell 20:58
Kommentaar lisatud: 06. detsember 2016 kell 12:02
Kommentaar lisatud: 06. detsember 2016 kell 19:00
"Eesti Keskkonnaühenduste Koja (EKO) ettepanekutega pole seaduse muutmisel arvestatud ning täiendavate etteapanekute tegemiseks anti aega vaid mõni päev. Sellisena rikub keskkonnaministeerium 18.mail Eestimaa Looduse Fondi ja keskkonnaministeeriumi metsandusosakonna kohtumisel sõlmitud ja Marko Pomerantsi poolt avalikult välja öeldud kokkulepet. Lepiti kokku, et koos “viljakate kuusikute raievanuse langetamisega astutakse selgeid samme laane- ja salumetsade range kaitse vajakute katmiseks.” Mis veelgi tähtsam, planeeritav muudatus on tugevas vastuolus nii Pariisi kliimaleppe kui ka Kyoto protokolliga."
Lisaks: https://www.muurileht.ee/kantsler-eitab-korruptsiooni-metsanduspoliitikas/
Kommentaar lisatud: 07. detsember 2016 kell 11:39
Kuidas siis tegelikult oli?
Selle: ''Mis veelgi tähtsam, planeeritav muudatus on tugevas vastuolus nii Pariisi kliimaleppe kui ka Kyoto protokolliga.'' peale aga KKM pole tähelepanu pööranud, mis on enamgi kui kahtlane.
Kommentaar lisatud: 08. detsember 2016 kell 09:50
Paluks konkreetselt, milliste punktidega see vastuolu on?
Mets teadupoolest omab süsinikusidumise maksimumi keskealisena. Vananedes süsinikusidumine hakkab langema. Viljakates kasvukohtades raieringi mõningane lühendamine aitab seega hoopis suurendada metsade süsinikusidumist, sest optimaalne raievanus on ka see vanus, millest edasi hakkab tootlikus hektari kohta langema, mis tähendab omakorda seda, et langema hakkab ka süsinikusidumine. Seotud süsinik talletatakse ju puidus, seega on nende optimumide kokkulangemine täiesti loogiline.
Kommentaar lisatud: 08. detsember 2016 kell 22:44
"Eesti Keskkonnaühenduste Koja (EKO) ettepanekutega pole seaduse muutmisel arvestatud ning täiendavate etteapanekute tegemiseks anti aega vaid mõni päev. Sellisena rikub keskkonnaministeerium 18.mail Eestimaa Looduse Fondi ja keskkonnaministeeriumi metsandusosakonna kohtumisel sõlmitud ja Marko Pomerantsi poolt avalikult välja öeldud kokkulepet. Lepiti kokku, et koos “viljakate kuusikute raievanuse langetamisega astutakse selgeid samme laane- ja salumetsade range kaitse vajakute katmiseks.” Mis veelgi tähtsam, planeeritav muudatus on tugevas vastuolus nii Pariisi kliimaleppe kui ka Kyoto protokolliga.
Pariisi kliimakokkuleppe eesmärk ei ole kompenseerida tööstusest tulenevat CO2 heidet läbi metsamajanduse intensiivistamise. Vastupidi, eesmärk on metsade säilitamine ning nende üleekspluateerimise ja raadamise vältimine. Lisaks on vanade loodusmetsade raie/raadamine taunitud eraldi klauslina."
Kommentaar lisatud: 08. detsember 2016 kell 23:43
Kuna keskkonnaministeerium on teatanud, et seadusemuudatuste väljatöötamisel on huvigruppidega tehtud tihedat ja sisulist koostööd, lisame siia ka info kaasamisprotsessi kohta. Loodus- ja keskkonnakaitse ühendustest ainus kaasatu oli Eesti Keskkonnaühenduste Koda (EKO).
Esmalt kinnitame ja tunnustame, et perioodil märts-mai 2016 ehk seaduse väljatöötamiskavatsuse tuvustamise faasis tehti EKO-ga koostööd. Saime dokumendiga tutvuda, esitada oma ettepanekud ja vastuväited ning toimus kohtumine nende arutamiseks. Kohtumisel lepiti kokku, et seadusemuudatusega peab kaasnema kompensatsioon elurikkuse kaitseks - selged sammud laane- ja salumetsade kaitse alla võtmiseks.
järgneb...
Kommentaar lisatud: 08. detsember 2016 kell 23:44
Kõigil teistel võimalikel huvilistel oli kaasa rääkimine sootuks keeruline, kuivõrd ministeeriumi veebilehel “Metsaseaduse muutmise seaduse väljatöötamine” olev info oli selgelt vananenud ning seaduseelnõud ega seletuskirja seal avaldatud polnud (need lisati alles meedias diskussiooni kerkimise järel 25. novembril)."
Allikas: http://metsakaitseks.voog.com/
Kommentaar lisatud: 08. detsember 2016 kell 23:54
Protected forests in Europe felled to meet EU renewable targets – report
Europe’s bioenergy plants are burning trees felled from protected conservation areas rather than using forest waste, new report shows
Kaitsealuseid metsi langetatakse, et täita Euroopa Liidu taastuvenergia kvoote - raport
Euroopa bioenergeetilised jaamad põletavad kaitsealadel langetatud puid puidujäätmete asemel, avalikustatakse uues raportis
loe edasi: https://www.theguardian.com/environment/2016/nov/24/protected-forests-in-europe-felled-to-meet-eu-renewable-targets-report?CMP=share_btn_fb
Kommentaar lisatud: 09. detsember 2016 kell 21:14
Kus kaitsealalt raiutakse Eestis bioenergeetika vajaduseks puitu? Kui keegi virutab ühe lauaga kogu Euroopale, siis milles seisneb konkreetne vastuolu just selle seadusemuudatusega, kus TULUNDUSMETSAS viljakamates kasvukohtades raievanust vähendatakse? Äkki see aitaks hoopis vältida seda, et kellelgi ei tuleks mõtet küttepuitu just kaitsealalt otsima minna?
Palun selgita sinu viidatud tekstide seost just Eesti metsaseaduse eelnõuga!
Praegu sa puhtalt hämad ja valetad!
Kommentaar lisatud: 10. detsember 2016 kell 16:44
Kas sa oled kursis sellise dokumendiga, nagu "Eesti võimalused liikumaks konkurentsivõimelise madala süsinikuga majanduse suunas aastaks 2050"? See on netist kergesti leitav ja ka allalaaditav. Tegemist on mahuka, 400 lehekülje paksuse uuringuga, mille Keskkonnaministeerium juba aastaid tagasi tellis ja mille koostamises lõid kaasa väga paljud spetsialistid. Selles samas dokumendis on analüüsitud ka metsanduspoliitikat, olen sellele oma varasemates artiklites korduvalt viidanud. Metsade kasutatavaks juurdekasvuks on seal märgitud 8,4 miljonit tihumeetrit puitu, lageraideid on seal kritiseeritud kui kliimamuutuste kontekstis kahjulikku nähtust, kuna sellisel juhul vabaneb päikese mõjul ka maapinda talletunud süsinikdioksiid, raieringi kohta tuuakse statistika, mis kinnitab vajadust raievanust suurendada, mitte langetada. Jne. Kas sa tahad, et ma tõmbaksin vastavad kohad kollase markeriga üle ja saadaksin uuringu sulle postkasti? Anna oma meil, võin saata küll!
Kommentaar lisatud: 10. detsember 2016 kell 21:53
Ootan jätkuvalt, milliste konkreetsete Kyoto protokolli ja Pariisi kliimaleppe sätetega on kavandatav seadusemuudatus vastuolus! Need dokumendid on struktueeritud ja sätted on viidatavad, nt Kyoto protokoll, Artikkel 2, punkt 1, alampunkt a, lõige (ii).
Palun viidata just sellisel struktureeritud moel, milliste sätetega on vastuolu ja lühidalt selgitada, milles see vastuolu seisneb. Ei Kyoto protokoll ega ka Pariisi kliimalepe ei keela metsade majandamist.
Kommentaar lisatud: 11. detsember 2016 kell 22:08
Huvilised võivad (veidi puise tõlkega) eestikeelse Pariisi leppe leida siit: http://www.envir.ee/sites/default/files/pariisi_kokkulepe_eesti_k.pdf
Inglisekeelne Pariisilepe on siin: http://unfccc.int/files/essential_background/convention/application/pdf/english_paris_agreement.pdf
Loodusmetsade raieteemat ma sisse ei tooks, see on hoopis teise eesmärgiga Durbani 2011.a kliimakonverentsi otsusesse kirjutatud. Rangelt kaistavaid vanu metsi meil ei raiuta, seega on Keskkonnaministeeriumi tegevus kooskõlas antud punktiga.
Kommentaar lisatud: 15. detsember 2016 kell 05:23
Kommentaar lisatud: 06. detsember 2016 kell 16:40
Kommentaar lisatud: 06. detsember 2016 kell 19:04
Kommentaar lisatud: 06. detsember 2016 kell 21:08
Kisagu siis, kui kaitsealasid raiutakse.
Kommentaar lisatud: 15. detsember 2016 kell 05:45
Kristjanile - metsa seose inimesega saad teada, kui kujutad ette maailma ilma ühegi inimeseta... pole midagi viga, kas pole? Ja nüüd kujuta 8 miljardi inimese karja ette ilma metsata...
"Kui majandusmets saab raieküpseks, siis tuleb see raiuda. Rohelistel pole sel teemal midagi kobiseda.
Kisagu siis, kui kaitsealasid raiutakse."
Mis asi on "majandusmets"? Et siis on sul täisvoli teha selle elustikuga, mida iganes heaks arvad? "Kobin" ja "kisa" illustreerib ütlejat muidugi kõnekalt.
Kommentaar lisatud: 17. detsember 2016 kell 20:12
Kommentaar lisatud: 07. detsember 2016 kell 23:00
Kommentaar lisatud: 07. detsember 2016 kell 23:05
Kommentaar lisatud: 08. detsember 2016 kell 01:03
Puistute keskmine vanus aastal 2014 oli 56 aastat.
Muutus 0 aastat.
Seega pole vanus eriti muutunud.
Puuliigiti:
Mänd 2000: 70 aastat, mänd 2014: 73 aastat; muutus +3 aastat
Kuusk 2000: 60 aastat, kuusk 2014: 57 aastat; muutus -3 aastat
Kask 2000: 46 aastat, kask 2014: 47 aastat; muutus +1 aasta
Haab 2000: 49 aastat, haab 2014: 44 aastat; muutus -5 aastat
Sanglepp 2000: 49 aastat, sanglepp 2014: 51 aastat; muutus +2 aastat
Hall lepp 2000: 31 aastat, hall lepp 2014: 29 aastat; muutus -2 aastat
Teised 2000: 48 aastat, teised 2014: 52 aastat; muutus +4 aastat
Ehk oskad seletada, milles sa vanuse muutuse juures probleemi näed?
Kommentaar lisatud: 08. detsember 2016 kell 22:16
Küll aga on juba praegu võimalik tutvuda sõltumatute maailma metsandusekspertide (Global Forest Watch) aerofotode põhjal tehtud arvutustega, mille kohaselt on viimase viieteistkümne aasta jooksul Eesti metsade pindala vähenenud kolm korda kiiremini, kui seda on juurde tulnud: http://www.globalforestwatch.org/country/EST
Kurb vaatepilt igatahes. Keskkonnaministeeriumi kantsleri Andres Talijärve sõnul polevat aga muretseda midagi, sest nemad arvestavad metsade juurdekasvu tihumeetrites, mitte hektarites, ja nende arvutuste järgi metsade juurdekasv hoopis suureneb üha kasvavas tempos. Nüüd olevat see juba 15 miljonit tihumeetrit, mis tähendab nende hinnangul, et raiuda võib senisest veelgi rohkem.
Ühesõnaga - meie metsad muutuvad üha tihedamaks ja kasvavad üha jõudsamas tempos. Njah.
Kommentaar lisatud: 09. detsember 2016 kell 20:38
http://www.keskkonnainfo.ee/failid/Eesti_metsad_2010.pdf
Hinnangute varieeruvus aastate lõikes on väike, tingitud pigem konkreetse aasta statistilisest valimist ja mõõtetäpsusest, ega näita vanuse muutuse osas selgeid trende. Keskmine vanus püsib raiete tõttu 56 aasta peal. Kuusikud võivad olla pisut noorenenud tingituna kuuse istutamise domineerimisest.
Kommentaar lisatud: 09. detsember 2016 kell 21:29
Seega, palun talitsege oma hüsteeriat!
Kommentaar lisatud: 09. detsember 2016 kell 21:30
Kommentaar lisatud: 08. detsember 2016 kell 00:45
Mida vähem metsasid alles jäävad seda enam surevad välja liigid mis vajavad spetsiaalseid elamistingimusi.
ma ei poolda mitte kuidagi Majanduslike huvide esikohale seadmist liigrikkusele ja rikkalikele elupaikadele. Miks me peame kauplema elusa loodusega??
Miks peab inimene oma süsteemiga ennast igale poole toppima??
Istuttage kuskile mujale spetsiaalselt raiumiseks mingi suurem mets ja asi korras!
Kommentaar lisatud: 08. detsember 2016 kell 01:07
Kommentaar lisatud: 08. detsember 2016 kell 22:59
Praegu viiakse igal aastal ligi 3 miljonit tihumeetrit puitu välismaale - see on peaaegu sama palju, kui Nõukogude Liidu aegadel meie metsades üldse raietööd tehti (see statistika on kõik ENEdes leitav!). On kohutav, et ajal, kui kogu maailmas hakkavad ressursid otsa lõppema, viib meie valitsus laevade ja lastide kaupa meie kõige olulisemat ressurssi välja. See on julm kuritegu meie laste vastu.
Kommentaar lisatud: 09. detsember 2016 kell 21:09
Kommentaar lisatud: 11. detsember 2016 kell 23:54
Praegu on võetud aastas keskmiselt 8-10 miljonit tihumeetrit; praegu üritab Keskkonnaministeerium jõuda kõigest väest maagilise 15 miljoni tihumeetrini aastas (meie puidutööstus on selleks küll ilmselt liiga väike, et päriselt selle numbrini jõuda, aga tegelikult hakkab metsade tagavara vähenema juba peale seda, kui ületatakse 8,4 miljonit tihumeetrit).
Kes tahavad lugeda Maaülikooli vanemateaduri Raul Rosenvaldi arutlusi metsade juurdekasvu ja raiemahtude teemal, klikkigu siia: http://arvamus.postimees.ee/3588743/raul-rosenvald-silmakirjalikkusest-puidupoletamise-ja-metsaraie-poliitikas
Kommentaar lisatud: 11. detsember 2016 kell 23:55
"Metsateadlasena ei saa mainimata jätta ka silmakirjalikkust puidu juurdekasvu hinnangutes. Ka ajakirjandusest on need vigased hinnangud läbi käinud. Statistilise metsainventuuri järgi on Eesti metsade jooksev juurdekasv umbes 12 mln m3 aastas. Jooksev juurdekasv näitab puitmassi kasvu ühe hektari kohta. Seda kõike ei saa aga inimene kasutusse võtta, samuti vähendavad kasutatavat puiduressurssi kaitsepiirangud.
Puitu, mis oleks kasutatav (sh raiejäätmed), kasvab Eestis aastas juurde ainult 8,4 mln m3. Kui raiuda sellest rohkem, siis hakkab Eesti metsade tagavara vähenema. Möödunud aastal raiuti 10 mln m3. Isegi kui metsaressursi hindamiseks kasutatavad arvutused on valed ja aastane juurdekasv on 14 mln m3, nagu arvab Enn Pärt keskkonnaagentuurist, oleks realiseeritav osa juurdekasvust vaid 10 mln m3. Seega on ikkagi vale väita, et seni on meil raiutud oluliselt alla juurdekasvu."
Kommentaar lisatud: 12. detsember 2016 kell 19:56
Kommentaar lisatud: 12. detsember 2016 kell 19:57
Muide, Uku - paistab, et sa kisad siin sellepärast, et kardad mingist oma eeldatavast kasumist ilma jääda. Paraku tuleb aga igasuguste investeerimiste puhul arvestada olukorra muutumisega. Antud juhul kunagine investeering metsakasvandusse mis eeldab jätkusuutmatut metsanduspoliitikat oli ilmselt halb investeering. Saan aru, et üritad siin päästa mis veel päästa annab - ja ei mõista seda hukka. Küll aga on põlastusväärne, et sa seda looduse, liigirikkuse ja kõrgemate väärtuste arvelt teha tahad. Raha ei ole väärtus vaid vahend!
Kommentaar lisatud: 09. detsember 2016 kell 15:55
Statistikaameti andmetel ei ole aastatel 1999-2014 toimunud puistute pindala ega puistute üldvaru drastilist vähendamist.
http://pub.stat.ee/px-web.2001/igraph/MakeGraph.asp?onpx=y&pxfile=KK51201612953232.px&PLanguage=2&menu=y&gr_type=1
http://pub.stat.ee/px-web.2001/igraph/MakeGraph.asp?onpx=y&pxfile=KK512016129541418.px&PLanguage=2&menu=y&gr_type=1
Kommentaar lisatud: 09. detsember 2016 kell 19:58
Kommentaar lisatud: 11. detsember 2016 kell 23:59
Huvilised võivad (veidi puise tõlkega) eestikeelse Pariisi leppe leida siit: http://www.envir.ee/sites/default/files/pariisi_kokkulepe_eesti_k.pdf
Inglisekeelne Pariisilepe on siin: http://unfccc.int/files/essential_background/convention/application/pdf/english_paris_agreement.pdf
Loodusmetsade raieteemat ma sisse ei tooks, see on hoopis teise eesmärgiga Durbani 2011.a kliimakonverentsi otsusesse kirjutatud. Rangelt kaistavaid vanu metsi meil ei raiuta, seega on Keskkonnaministeeriumi tegevus kooskõlas antud punktiga.
Kommentaar lisatud: 12. detsember 2016 kell 00:07
Sealt on näha, et viimase viieteistkümne aasta jooksul on Eesti metsade kadu olnud üle kahesaja viiekümne tuhande hektari ning tagasitulek pea kolm korda väiksem (veidi alla 90 000 ha). Küsimus, kas kändudega kaetud lageraielangid on mets või mitte, on vaidlus, milles iga üks ise poole võib valida. Keskkonnaministeeriumi seisukohalt on tõepoolest ka tühjaks raiutud ja värskelt istutatud puudega metsamaa mets.
Kommentaar lisatud: 13. detsember 2016 kell 09:01
Süsiniku sidumise kiirendamine näib ju süsinikuringluse seisukohast positiivne eesmärk?
http://www.globalforestwatch.org/ andmetega olen tutvunud. Sealsed numbrid on peale vaadates tõesti murettekitavad. Aga: "Due to variation in research methodology and/or date of content, tree cover and tree cover loss and gain statistics cannot be compared against each other."
Seega jääb arusaamatuks, mida nendest andmetest järeldada saab või ei saa.
Statistikaameti andmetes kuuluvad tõepoolest metsamaa alla ka ajutiselt metsata alad (raiesmikud). Aga puistute pindala võiks ju olla adekvaatne näitaja? http://pub.stat.ee/px-web.2001/igraph/MakeGraph.asp?onpx=y&pxfile=KK5120161213535344.px&PLanguage=2&menu=y&gr_type=1
Ka minu jaoks on metsade säilimine väga oluline. Paraku leian, et petistsiooni üleskutses ning praeguses diskussioonis on palju emotsioone, aga mitte fakte. Olen püüdnud teemat enda jaoks selgitada, kuid pole veel leidnud adekvaatseid andmeid, mis tõepoolest viitaksid Eesti metsade massilisele hävitamisele.
Kommentaar lisatud: 10. detsember 2016 kell 19:00
Kommentaar lisatud: 10. detsember 2016 kell 21:39
Aga ära võta teistelt ära nende vanaisade poolt oma lastelastele jäetud metsa!
Kommentaar lisatud: 15. detsember 2016 kell 06:22
Sellisel tasemel ärplejate kahetsusväärne olemasolu viib mõtteni, et maad ja sellel paiknevat elu põhiressursina ei tohiks ka Eesti riik anda eravaldusse. Oleks lihtsam, kui tundetutele dollarisilmadele kõik täpselt kirja panna, mida ikka tohib ja mida mitte.
Aga mis siis, kui seadusse kirjutataks ühel heal päeval nt õigus omada ÕHKU? Ja keegi sarnane mõtleks, et kurat, ma võin "oma õhuga" teha mis tahan! Ja tolmutaks sinna "oma õhku" radioaktiivseid ja haigusttekitavaid osakesi, mis tuulega rõõmsalt levima hakkavad...
Kommentaar lisatud: 11. detsember 2016 kell 13:21
Kommentaar lisatud: 11. detsember 2016 kell 13:22
Kommentaar lisatud: 11. detsember 2016 kell 21:46
Samas minul siin naabrid oma maad kõik võssa last kasvada... Mis on nii kurb, sest olid korralikud põllumaad... Nüüd ela siin võsa sees ja kuna maaparandused ei tööta tänu vahele istutatud metsadele, siis upud vaikselt... Mõneti nagu siin kandis sellist hullu metsaraiet ei näe...
Kommentaar lisatud: 12. detsember 2016 kell 22:54
Kommentaar lisatud: 13. detsember 2016 kell 00:06
Päris julm on näha maha raiutuid metsi, kus järele on jäetud vaid ahervare, milline korralagedus kauni metsa kohale tagajärel vaatepilti jäetud. See on lausa halb vaadata, sest ilu on hävitatud. Metsade lageraietega ei saa minna ahneks.
Kommentaar lisatud: 13. detsember 2016 kell 09:02
(Eestis ka Eestlaste endi poolt kasvatatakse liiki Eestlasi, kes siiralt sügavalt ongi teadmatuses, mis elusa puu sees tegelikult peidus on, neid on vaja selleks, et kui vaenlane " meiega " räägib siis nad ei mõistaks mida me mõistame).
Mõned kutsuvad neid kommunistideks, mõned ametnikeks , osad liberaalideks kuid üldiselt on tegu suures plaanis Greeka-Rooma maailmavaatega vaimse inimsuse vastastega "progressi nimel". Viisnurk.
Ega Lasnamägigi juhuslikult Nii arukas ole neis kohtades kus ohtrasti loodust on, see oli meie vanemate tarkus ja suur lobitöö, kus orjakarpide efektiivse asemel planeeringu sisse ja pärast takkajärgi sinna puud koos vaatega saada.
Seda on LOOMULIKULT teada, et kuritegelikke rünnakuid metsa vastu tehakse ka metsa kaitsma pidavate org poolt, lipsudega hingevaenlasi tööl mitmel pool. Mul omal pereisa vana metsamees kes rääkis kuidas tuule kaitse puud maha lastakse, et siis pärast kahjustatud metsas lageraiet teha.
Ürgmetsi vaja
Kommentaar lisatud: 13. detsember 2016 kell 09:12
siis pole ime, et
"Kas see kurk saab rohkem fänne kui Edgar Savisaar?" grupil on 50 000 järgijat kuid see petitsioon siin hea kui 5 tuhat järgijat leidnud on.. Kuidas nii vähe?
Asja selgitus liialt vähe radikaalne vast kuid eelkõige ikka, elementaarne usk ja looduslik arusaam on alles uuestisündimisel.
Kindlasti kuulake ka Meie mets, viimast saadet R2 st
" Saatekülalisteks on Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna juhataja RIINA MARTVERK, Tartu Ülikooli juhtivteadur ja loodusressursside õppetooli juhataja ASKO LÕHMUS, keskkonnaaktivist ZÜLEYXA IZMAILOVA. Saatejuht on Ingrid Peek."
http://r2.err.ee/v/hallokosmos/archive/047b1e7c-0713-4e96-9cd4-7de26ef24030/hallo-kosmos-meie-mets
http://r2.err.ee/v/hallokosmos/saated/f72a5f3e-4c7f-4542-a230-0fdcd5a7374e/hallo-kosmos-286-meie-mets-asko-lohmus-riina-martverk-zuleyxa-izmailova
Kommentaar lisatud: 13. detsember 2016 kell 09:18
Kuid kas me muidu ikka teame, teadvustatakse, et on olemas puid ja puuasukohtasi, mis on muude maailmade tarvis vajalikud ja mida ei saa võtta lihtsalt tihuhinnaga?
Kuidas saavad olla metsamajanduses väga otsustaval kohal inimesed kellel on ilmselge puudulik areng ja tunnetus kõige olulisemate, reaalsete asjade osas, millest ei saagi neil olla teadmisi, kui teadmised puuduvad koos tajudega, ... ja see ei pruugi olla kurjast, lihtsalt eri sorti Eestlasi meil siin maal, erinevaid vaja erinevaks (vt esimest kom. mul).
Kui keegi vaevuks võtma meie maa püha siniseid seeni ja siis puu alla istuma, saaks aru, saab ka tunnetust, mida Jumal, e loodus räägib kui korralikult kärbseseene söömist treenida, ... kuid mine tea, kui meelestust pole, kas siis seda tunnetust antakse isegi kui võlutaimedega inimene otseses kokkupuutes on?
(meelega kasutan neid sõnu)
On neid kes saavad kohe puudest aru ja neid kes vajavad seeni ja need kellel isegi seened ei aita, kuid otsustama peaksid 1.
Kommentaar lisatud: 13. detsember 2016 kell 11:55
Kommentaar lisatud: 13. detsember 2016 kell 13:54
Kommentaar lisatud: 13. detsember 2016 kell 14:58
NB! Metsad on meie kopsud, ilma nendeta, me sureksime.
Kommentaar lisatud: 13. detsember 2016 kell 15:46
Kommentaar lisatud: 13. detsember 2016 kell 21:06
Kommentaar lisatud: 14. detsember 2016 kell 18:59
Samas, FB-s on üleskutse meeleavaldusele, koos promo-videoga. Kuidagi nagu... veidikene poliitilise hõnguga. Kas ei riku petitsiooni mõtet? Prooviks esmalt rahulikult. Uus valitus vajab ka aega - ja samas muidugi tuleks kätt pulsil hoida, et ei juhtuks seda, mis petitsioonis on kirjelduses.
Kommentaar lisatud: 14. detsember 2016 kell 20:49
Kommentaar lisatud: 15. detsember 2016 kell 15:16
Kommentaar lisatud: 16. detsember 2016 kell 09:18
Kommentaar lisatud: 15. detsember 2016 kell 20:39
Kommentaar lisatud: 15. detsember 2016 kell 20:39
Kommentaar lisatud: 16. detsember 2016 kell 01:34
Kommentaar lisatud: 16. detsember 2016 kell 09:05
Kommentaar lisatud: 17. detsember 2016 kell 20:30