EI TUULEPARKIDELE PÕHJA-SAKALA VALLAS!

Põhja-Sakala vallavalitsusele ja vallavolikogule

Arvamus: STOPP TUULEPARKIDELE PÕHJA-SAKALA VALLAS!

Meie, allakirjutanud Põhja-Sakala valla elanikud (sh Unakvere, Ülde, Kurnuvere, Maalasti,
Kuiavere, Jaska, Reegoldi, Navesti, Paaksima, Venevere, Paenasti, Tääksi, Soomevere, Lõhavere, Kõidama, Tällevere, Kärevere, Kuhjavere külade ja Olustvere alevik, mille territooriumile ja mõjualasse jäävad planeeringualad), kelle elukorraldust planeeritavad tuulikupargid otseselt mõjutama hakkaksid, ei ole nõus tuulikupargi rajamisega eriplaneeringutega ettenähtud piirkondadesse.

Tuulepargi rajamine Põhja-Sakala valda eriplaneeringutega ettenähtud piirkondadesse tooks kaasa unikaalse loodus- ja meie tavapärase elukeskkonna kadumise.

PÕHJENDUSED MEIE VASTUSEISULE:

TUULIKUD EI OLE OHUTUD INIMESTE TERVISELE

• Põhiseadus sätestab igaühe õiguse tervise ja heaolu kaitsele.

• Tuulikute tekitatud vibratsioon ja madalsageduslik müra võib tundlikuma inimese
tervisele mõjuda negatiivselt. Näiteks kahtlustatakse seost püsiva vibratsiooni või madalsagedusliku heli ja epilepsia vahel. Ka on faktiliselt tõendatud, et teatud olukorras võib tuulikul olla inimese tervisele negatiivne mõju. Seda kinnitab Prantsuse kohtu otsus aastast 2021, kus kohus otsustas, on tõendatud tuulikute negatiivne mõju hagejate tervisele. Seega ei saa piisava kindlusega väita, et tuulikud on ohutud inimese tervisele. Pidev mürahäiring ning valgus- või varjutusreostus võib mõjuda elanike vaimsele tervisele. Piirkonna kõige suurem väärtus on
looduskeskkond ja vaikus, mis saab tuulepargi rajamisega rikutud.

• Eriplaneeringute aladele planeeritakse 250+ m tipukõrgusega tuulikud. On teada, et Eestis ei ole seni paigaldatud sellise kõrgusega tuulikuid ning ka mujal maailmas on nii kõrged tuulikud pigem avameres. See seab kahtluse alla teostatud ja teostamisel olevate uuringute tõsiseltvõetavuse, kuna võrreldavaid andmeid ja uuringuid sellise kõrgusega tuulikutest, mis paikneksid maismaal, ei ole piisavalt.

• Unakvere KSH 1.etapi 10.07.24 aruandes oli dokumenteeritud, et madalsagedusliku müra modelleering ületas tuulikutest ühe kuni kahe kilomeetri kaugusel asuvate elumajade hoovides väliskeskkonna müranorme enamuses uuritud punktides. Seega võib järeldada, et mõjupiirkonnas elavate inimeste tervis ja heaolu on tagatud juhul, kui tuulikute ja eluhoonete vahekaugus on vähemalt üle kahe kilomeetri. Vastasel korral võib pikaajaline koduõues mängimine, töötamine ja puhkamine muutuda tervistkahjustavaks.

• Saarde ja Sopi-Tootsi tuulepargi mõjud inimeste tervisele on hindamata. Nende tuuleparkide lähedalt on laekunud Terviseametile ja vallavalitsustele mürakaebusi. Tänaseni on kaebused Terviseametis menetluses, lisaks eelnimetatud tuuleparkidele veel on kaebusi laekunud ka Aseriaru ja Purtse tuuleparkide lähedal elavatelt kodanikelt.

Saarde Vallavalitsus on 08.01.2025 saatnud Saarde tuulepargi omanikule (Utlitas Wind OÜ)
selgitustaotluse (nr 7-13/19), milles on muuhulgas küsinud, kas on võimalik tuulikud ööseks seisata. Järelikult on Saarde probleem niivõrd tõsine, et vallavalitsus on asunud uurima võimalusi oma elanike tervise kaitsmiseks.

• Eestis kehtivad õigusnormid, s.h müranormid ei ole tuuleparkide mõju hindamiseks tänapäevased. Kliimaministeerium on korraldanud riigihanke nr 280536 „Tuuleparkide mõju võrdlev analüüs ja juhend mõjuhindajatele“. Hanketeade avaldati 09.07.2024. See väljendab selgelt, et praegu kehtivad normid ei sobi tuuleparkide planeerimiseks ning keskkonnamõju hinda-mise kvaliteet ei ole piisavalt hea rahvatervise, loodus-keskkonna ja teiste tegurite hindamiseks.

TUULEPARKIDE VAHETU LÄHEDUS VÄHENDAB KINNISVARA VÄÄRTUST KUNI 25%

• On tuvastatud, et tuulikute lähedus mõjutab negatiivselt kinnisvara hinda ja määravaks
saab tuulikute kõrgus, kaugus ja nähtavus. Eriplaneeringute piirkonnas on maaomanike jaoks kinnisvara suurimaks väärtuseks sageli just selle asukoht looduskeskkonnas, mis tuulikupargi rajamisega muutuksid oluliselt ja pöördumatult. Seda ei ole võimalik kompenseerida.

KAHJUSTUSED LOODUSKESKKONNALE

• Natura hindamine on praktikas omandanud suure õigusliku siduvuse otsustaja jaoks– kui
ebasoodne mõju ei ole välistatud, ei tohi tegevuse elluviimist lubada. Seda ka juhul, kui tegemist on strateegilise planeerimisdokumendiga, millele järgneb menetlusi (nt detail-planeering, ehitus-luba või mõni muu tegevusluba), kus on võimalik täpsemalt hinnata kavandatava tegevuse mõju Natura 2000 võrgustiku alale ja leida sobilikke keskkonnameetmeid.

Tuuleparkide rajamine ohustab Natura 2000 alasid ja nende kaitse-eesmärke, sealhulgas
haruldasi liike nagu merikotkas, must toonekurg ja metsis. Algatatud eriplaneeringute
dokumentide põhjal ei ole välistatud tuuleparkide negatiivne mõju Maalasti loodusalale, Parika
ja Alam-Pedja linnualadele.

Põhja-Sakala vallas on kolm rahvusvahelise tähtsusega linnuala: Parika, Soomaa ja Kikepera. Rahvusvahelise tähtsusega Parika linnuala hoidmine ja kaitsmine on ülekaalukas avalik huvi ning tuuleparkide arendamine kaitsealade vahetus läheduses lindude toitumisaladel ja rändeteedel ning rohevõrgustike aladel on arendajate ärihuvi.

• Metsa raadamine tuulikupargi kommunikatsioonide ja montaažiplatside jaoks hävitab väärtuslikku metsamaad ning kohalike jahiseltside jahialasid. Tuulikute ehitusaluse
pinnasetöödega hävitatakse nendel aladel pinnas jäädavalt ja muudetakse nii selle piirkonna kui ka lähedal asuvate loodusalade niiskusreziimi.

• ELME2 “Elupaikade säilitamine looduslikele liikidele” kaardikihi10 järgi on planeeritavad
tuulepargi piirkonnad kõrge olulisusega aladeks, millele rahalist väärtust hinnatud pole, sest
tegemist on sisuliselt hindamatu väärtusega. ELME2 “Loodusmaastiku sidusus” kaardikihi järgi on tegemist ka kõrge sidususe näitajaga piirkondadega.

• Unakvere KSH ja Ülde KSH programm keskenduvad sellele, kuidas leida võimalusi
leevendada või vähendada mõjusid, mida ei ole tegelikkuses võimalik leevendada, sest kui
looduskeskkonda muudetakse inimtegevuse tagajärjel, siis on sellel pöördumatud mõjud.

• Unakvere linnustiku ja nahkhiirte uuringud on läbi viidud puudulikult, sellele on viidanud
ka Keskkonnaamet enda arvamuses. KSH lugemisel selgub, et Unakvere tuulikupargi rajamisel ettenähtud piirkonda on oluline ebasoodne mõju nii loodusele kui inimestele, puudulikke uuringuid on püütud maandada järgmises etapis läbiviidavate uuringutega, mille läbiviimise oleks võinud lahendada KSH raames.

UNAKVERE JA ÜLDE TUULEPARKIDE ERIPLANEERINGUTE JA PÕHJA-SAKALA VALLA ÜLDPLANEERINGU VAHEL ON VASTUOLU

• Põhja-Sakala valla üldplaneeringuga ei ole ette nähtud tuuleparkide rajamist rohevõrgustiku aladele, väärtuslikule põllumajandusmaale ega lähemale kui 1500 m eluhoonetest.

Üldplaneeringu eesmärk on säilitada kohaliku omavalitsuse tasakaalustatud areng, arvestades
piirkonna sotsiaal-majanduslikke ja keskkonnaalaseid eripärasid. Põhja-Sakala valla üldplaneering (kehtestatud 2022) näeb ette, et tuulikute rajamine peab olema kooskõlas kohalike elanike huvide, looduskaitse ja maastiku säilimisega. Valla üldplaneering on oluline arengudokument ning Põhja-Sakala valla ja tuulealade mõjuala elanikud ja nende leibkonnaliikmed, kinnistuomanikud ja nende leibkonnaliikmed ei nõustu valla üldplaneeringu muutmisega eriplanee-ringute käigus.

ALTERNATIIVIDE KAALUMINE

• Planeerimisseadus nõuab, et alternatiivsed lahendused peavad olema täielikult hinnatud. Ülde ja Unakvere tuuleparkide asukoha eelvaliku ala leidmine on näiline, ei ole otsitud ega
analüüsitud muid potentsiaalseid tuulepargi rajamiseks sobivamaid asukohti.

SEEGA PALUME PÕHJA-SAKALA VALLAVOLIKOGUL:

1. Keelduda Unakvere asukoha eelvaliku ja keskkonnamõju strateegilise hindamise esimese
etapi aruande vastuvõtmisest ja lõpetada eriplaneeringu menetlemine;

2. Lõpetada Ülde eriplaneeringu menetlemine;

3. Mitte algatada RePower tuuleala eriplaneeringut.

Lisatud: Arvamuse ja taotlusega nõustuvate kohalike kogukondade inimeste ja nende leibkonnaliikmete ja alaliste elanike allkirjad.

allkirjade kogumine on lõppenud

22.02.2025 00:00 kuni 23.03.2025 23:59

689 allkirja

68%

Põhja-Sakala valda planeeritakse kokku 3 tuuleparki: Unakvere, Ülde ja riiklik Repower tuuleala. 

Mida teha kui soovid kaasa rääkida?

1. Kui elad tuuleparkide mõjupiirkonnas, avalda kindlasti enda seisukohad vallavalitsusele kirjalikult Unakvere tuulepargi avaliku väljapaneku ajal hiljemalt 25.03.2025. Unakvere tuulepargi eriplaneeringu dokumendid arvamuse avaldamiseks leiad Põhja-Sakala valla kodulehelt eriplaneeringute alajaotisest.

3. Kui leiad, et valla üldplaneeringut ei peaks muutma selliselt, et tuulikud on võimalik paigutada 1000 meetri kaugusele eluhoonetest, ehitada tuulepargid rohevõrgustiku aladele ja väärtuslikule põllumajandusmaale, palun anna allkiri alates 25.02.2025 petitsioonile EI tuuleparkidele Põhja-Sakala vallas! 

Kui soovid jagada enda mõtteid või muret teiste tuulikute mõjualasse jäävate inimestega, liitu Facebookis grupiga Unakvere ja Ülde eriplaneeringud


Algatuse korraldaja

Aktsiooni on algatanud tuuleparkide mõjualasse jäävad elanikud

Palun logi sisse või registreeri ennast kasutajaks, kui soovid antud teemat kommenteerida.