Kultuuriinimeste umbusaldusavaldus kultuuriministrile

Meie, eesti kultuuri igapäevased hoidjad, kandjad ja arendajad, ei tunne enam, et praegune kultuuriminister esindaks meie ühist huvi. Pigem vastupidi: ta diskrediteerib eesti kultuuri tervikuna nii kodumaal kui rahvusvahelises plaanis, demoraliseerib selle eestvõitlejaid, solvab oma suhtumisega meie kultuuritippe ja ajab segadusse laiema kultuuriüldsuse.

Vallandamised ja vaigistamised tunduvad olevat Laine Jänese standardne töömeetod, mida ta põhjendab äärmiselt üldsõnaliste avaldustega ja pooltõdedega opereerides. Pole usutav, et eesti päritolu talendid pöörduksid tagasi Eestisse, kus neid koheldakse nagu maestro Järvit; pole usutav, et kasvaks peale uus põlvkond söakaid eesti kultuuritegijaid või mõtlejaid, kui kõige kõrgemalt tasemelt tegeldakse nende tasalülitamisega ja ministri kritiseerimine toob kaasa rohkem või vähem otsitud põhjustel vallandamise. Meenutagem muuseumidirektor Rea Rausi või ERSO direktori Andres Siitani juhtumeid.

Konkreetselt viimase juhtumi kohta leiame, et Andres Siitani poolne ERSO finantsdistsipliini rikkumine oli paratamatult suures osas, kui isegi mitte täiesti, tingitud ERSO tegevuse ja eelarvetingimuste ümberkorraldamisest kultuuriministeeriumi käsul kahel korral viimase aasta jooksul, jättes reformid asutustega korrektselt kooskõlastamata. Tuletame ka meelde ERSO direktori tulutut püüdu tekkinud eelarveprobleemide osas kultuuriministeeriumiga ühendust saada juba kevadest alates, nagu ta oma 7. septembri avalikus kirjas märgib. Juriidilises mõttes võib Andres Siitan ehk finantsdistsipliini rikkumises ainusüüdlane olla, aga kas ka moraalselt?

Meie mure eesti kultuuri pärast ületab era- ja valdkondade piirid. See on meile olulisem, armsam, eluks vajalikum kui miski muu: meie mitmekülgse kultuuri vaba edasikestmine kõigis selle vormides ja varjundites. Peame meelde tuletama, et selle aluseks on õigus vabale eneseväljendusele ja võimalus eeldada toetavat ja arvestavat suhtlemisstiili ka ametlike struktuuride kõrgemalt tasandilt, k.a kultuuriministrilt.

Oleme sunnitud taotlema Laine Jänese tagasiastumist või eemaldamist kultuuriministri ametikohalt, kuna meie, allakirjutanud, osa eesti kultuurist, ei usalda teda enam.

allkirjade kogumine on lõppenud

20.11.2010 00:00 kuni 29.11.2010 23:59

766 häält

191%


Aktsiooni korraldaja

Nördinud kultuuritegelased

Palun logi sisse või registreeri ennast kasutajaks, kui soovid antud teemat kommenteerida.

Vahur: Vahur Luhtsalu
On vaid üks ERSO ja üks Neeme Järvi ning mul on kange soov neid järgneva kolme hooaja jooksul kuulamas käia!
Vasta!
Kati: Vahur Luhtsalu
isegi tahaks kuulata, aga minu arust ei saa kuulata kuna keegi tark mees tekitaks suure maksuvõla ja selliselt lihtsalt ei saa. võibolla kultuuriinimesed on harjunud suhtumisega, et hakkame otsast tööga pihta, kui raha puudu tuleb, küll meile juurde antakse. aga nii ei saa.

tänaseks on ju uus juht olemas ja töö käib, küll saame kuulata kah.

...
«Maksuvõlg on 1,5 miljonit krooni, ma ei saa teie küsimustele vastata, sest tegelen sellega, et arved lahti saada. Maksuvõlg on karm asi,» lausus Unt.

Maksu- ja tolliameti andmeil oli ERSO maksuvõlg eile 1 396 291 krooni. Intressideks oli kogunenud 19 939 krooni.
erki: Vahur Luhtsalu
Katile vastuseks:
Pigem on ikka hoopis nii, et eeldatakse kuultuuri loomist ilma rahata või loojate poolt lausa peale makstes. Las nad lollid hakkavad otsast tööga peale, kui raha puudu tuled, küll saavad aru ja ei nurise või leiavad võimalused kuidagi projekt lõpuni viia - kas või oma taskust. Eesti asja nimel ju. Samas tundub, et enamus, kes kultuuri rahastamise vastu häält tõstavad on just need, kes mujal maailmas olles meie kultuuriga eriti kelgivad.
Vahur: Vahur Luhtsalu
Loodan, et Katil saab olema õigus ja Neeme Järvi naaseb peagi ERSO peadirigendiks. Kriis tõi välja selle, et rahvuse jaoks oluliste kultuuriinstitutsioonide vajadustesse tuleb riigil suhtuda tõsiselt, kui on soov tuua Eestisse maailmamainega tegijaid. Neil teemadel oli juttu ka Kuku raadio saates Vastasseis (vt. http://podcast.kuku.ee/saated/vastasseis/, 26.11.2010). Üks näide. Oletame, et Tallinna Tehnikaülikoolil tekib soov kutsuda mõni suur IT-guru (näit. Bill Gates või Steve Jobs) õpetama infotehnoloogiat, kes seavad teatud tingimused selleks (mis = raha + teatud hulk jõupingutusi). Kui Haridus- ja Teadusministeeriumis leitakse, et üritus väärib küünlaid, aitab kaasa Eesti taseme- ja mainetõusule IT-valdkonnas ning kulutused projektiks on proportsioonis loodetava efektiga, siis sellega ka tegeldakse, kui mitte, siis lükatakse asi kalevi alla. Kui asju läbi ei kaaluta, tõsiselt ei tegelda, räägitakse mööda, mille tulemuseks on solvumine ja intriigid, siis pole ime kui asjad vussi lähevad. Nii et see on asja tuum, mitte ülekulutamine, mis on tagajärg. Lõpetuseks üks link artiklile mida arvab asjast ERSO orkestrant:
Muusiku monoloog, 27.11.2010, http://www.postimees.ee/?id=347862
Kristjan: Elagu muusikud!
Kärped muusikute arvelt on alatud. Eriti veel olukorras, kus poliitikud omi palku kergitavad.
Vasta!
Tiiu:
EMTA üliõpilane
Vasta!
Heli: Järvi polegi ainuke solvunud ERSO peadirigent?
Minul aitas allakirjutamisotsust teha lõik intervjuust eelmise ERSO peadirigendi Nikolai Aleksejeviga ajakirjas Muusika 03/2010:
"Kuigi Aleksejev saab väga hästi aru, et juhatada sellisel pühal üritusel, nagu eestlaste jaoks on laulupidu, oli talle suur au (ta oli laulupeol ainus mitte-eestlasest dirigent), jäi tal sellest ometi okas hinge. Asi polnud ei ilmas, repertuaaris ega koju pagenud publikus (kellest ta muide väga hästi aru sai), vaid asi oli sootuks muus…Koos kahe eesti dirigendiga kultuuriministri kõrval pingil istudes ei vaevunud viimane talle ainsana ei tere ega head aega ütlema, käe andmisest rääkimata. Kõnekas on seegi, et need kaks pole kunagi
ametlikult kohtunudki… “Ma ei kurda ega kaeba, seda enam, et minu ametiaeg saab kohe otsa, kuid lubage mul lihtsalt imestust avaldada, et see nii on. Kas ta tõesti ei tunne huvi, kes seisab tema
riigi esindusorkestri ees või on viga minus?”"
Vasta!
Kalle: Kalle Kroon
Kultuuriminister nagu Laine Jänes, kes oma eeskujuks seab peeter I, olles lisaks veel samal ajal Tartu linnapea, ei sobi kohe kindlasti mitte kultuurimistriks! Tule Taevas appi!

Edu Neeme Järvile!
Vasta!
inBoil: inBoil
Ei usu kultuuriministrit!
Vasta!
Kati: inBoil
aga kui endiste tegelaste juhimine on viinud asutused nii kaugele, et isegi arved arestitud? järelikult majandati valesti. järvi on võibolla hea dirigent a tõsine intrigant ja ennast täis söönud vana. see et talle alati punane vaip peab ette laotatud olema ja kallim hotellituba olema jne on mu meelest tänasel päeval liiast. meil on häid kultuuriinimesi veel, kes ei eelda julma ülemaksmist.
erki: Veelkord vastuseks Katile
Üks neist juhtivatest tegelastest on ju ka kultuuri minister ise. Minu arusaamist mööda on just tema juhtimistegevus viinud praeguse olukorrani.
Mina ei usalda Jänest juba aastaid. Kogu kultuuri juhtimine tundub taanduvat rahade jagamisele mingi suguste *omade* vahel.
Hedvig-adelheid: Jänes taksidermistidele
Suur tänu Läänemaa muuseumist Rea Rausi kangutamise eest!
Vasta!
Urmas: Urmas Vahur
Umbusaldan kultuuriministrit, kes varjutab rahvuskultuuri sära ega hooli kultuuripärandist.
Vasta!
Herbert: Herbert Murd
umbusaldan
Vasta!
Ivo: Lgeja
Kole palju asju on pandud rahast sõltuma. See teeb ikka suurt kahju.
Vasta!
Tiiu: Laine Jänese vastu
lihtsalt kultuurne inimene
Vasta!
Els: Els
Poriloopimise käigus on unustatud vabandust paluda, sest see tekkinud olukord on piinlik ja alandav meile kõigile. Halbu olukordi tuleb ikka elus ette, nende lahendamise oskus peegeldab inimeste tõelist väärtust...Palun jätke see süü veeretamine ja lahendage olukord selliselt, et rohkem andekaid kultuuritegelasi Eestist ei lahkuks!
Vasta!
Urmas: Tahumatu poliitika vastane
Tahumatu poliitika vastane
Vasta!
Piret: noor muusik
umbusaldan kultuuriministrit
Vasta!
Katre-liis: Palun,
allkirjastame täisnimega. Ma olen algatajana muidu sunnitud teid lõppversioonist eemaldama.

Erand tuleb inimestele nagu inBoil, kelle kunstnikunimi on olulisem kui kodanikunimi.

Teistele mitte.

Tänan tähelepanu eest.
Vasta!
Reet: Laine Jänese vastu
Olen nördinud Laine Jänese ebaadekvaatse tegevuse pärast ja eriti Neeme Järvi nimega manipuleerimise pärast,valetades ja vassides tegelike põhjuste kohta.
Lekitas konfidentsiaalse lepingu,mis tegelikult ei läinudki käima,
Olen lihtne muusika sõber,kes loodab veel,et Neeme Järvi naaseb Eestisse,et teda isiklikult siin kuulamas käia.juhul kui vabaneme Laine Jänesest,minu poolest ka Ansipist.
Vasta!
Roland: Jänes tagasi...
...Tartusse
Vasta!
Atlan: Atlan Andres Siitani kaitseks
Eesti professionaalsete muusikute palgad on Euroopa kontekstis naeruväärsed. Inimene, kes tahab neid palkasid viia lähemale Euroopa tasemele, võetakse Eestis nõukogude sanktsioone eeskujuks võttes lihtsalt "palgalt maha". Kutsun kõiki kultuuriinimesi järgmistel Riigikogu valimistel boikoteerima Reformierakonda, sest kui järgmine kultuuriminister tuleb sellest erakonnast, on tulemus sama.
Vasta!
Herbert: Herbert Murd
Minister peaks teadma, mida see sõna, millega tema ametit nimetatakse, tegelikult tähendab.
Vasta!
krista: Krista Pihelgas
Ühinen Eesti rahva sooviga.
Vasta!
Oskar:
umbusaldan kultuuriministrit
Vasta!
Kaur: poolt
Kultuuriminister on näidanud oma viimase aja käitumisega ainult ebakultuursust - konstruktiivsete lahenduste leidmise asemel valinud "poon-ja-lasen" strateegia ja demagoogilise eneseõigustamise.
Vasta!
Andrus: Andrus Vaht
Kultuuriministeerium on Bürokraatlik Organisatsioon niikaua kui Jänes on Kultuuriminister !

Väga paljud tänapäeva suured organisatsioonid (nt sõjavägi, riigiasutused jne) on suuremal või vähemal määral ehitatud üles bürokraatlikke põhimõtteid järgides.
Meie ühiskonnas sageli esinev negatiivne alatoon on pärit bürokraatliku mudeli rakendamisest organisatsioonides (eelkõige riigistruktuurides) ning teatud nähtavatest puudujääkidest (vastutuse puudumine, aeglus, jooksutamine jne).
Vasta!
Ivalo: Ivalo Randalu
Olen igal juhul umbusaldamise poolt.
Vasta!