.pri.ee priiks!

allkirjade kogumine on lõppenud

19.06.2010 00:00 kuni 31.08.2010 23:59

1163 häält

23%

Meie argumendid .pri.ee vabastamiseks tasust:

Eesti internet muutub uue korra tõttu vaesemaks:

  • Paljud leheküljed kolivad kallima hinna tõttu Eestist ära.
  • Lehed, mis ei koli, kaovad ära.
  • Tulemusena katkevad kõik aastate jooksul nendele .pri.ee domeenidele tekkinud viited.
Tasuta isiklik domeeninimi soodustab veebilehtede loomise oskuste teket.

Eradomeenid ei teeni üldreeglina raha ja ei konkureeri .ee tippdomeeniga.

Usume, et otsus eesti internetikogukonda jäädavalt ja korvamatult kahjustada on piisava avaliku protesti korral ümberhinnatav.

Palume kõigil, keda see teema puudutab, kaaluda osalemist piketil internetis, mis kestab seni, kuni vanad domeenid hävivad. Täpsem info aadressil:

http://sisalik.dragon.ee/pikett/

Aktsiooni korraldaja

Jaagup Irve

Palun logi sisse või registreeri ennast kasutajaks, kui soovid antud teemat kommenteerida.

Stefan-alfred: VABAKS!
Miks peab kõik asjad maksustama, ma saan aru, et .ee domeen, aga pri.ee võiks olla ikka vähemalt 1 domeen eraisiku kohta tasuta. .ee domeen on 300.- aasta, isegi teised domeenid, nt .com on odavam 120.- aasta.
Vasta!
Karli: VABAKS!
Kui .ee domeen läheb tasuliseks ei saa pri.ee tasuta olla kuna pri.ee on ainult alamdomeen ja samas kui nüüd mõelda siis 350 krooni aastas ei ole nii palju. Praegu kuskil 100 krooni ringis maksvad kommertsdomeenid(.com;.net;.org) maksid 4-5 aastat tagasi samamoodi kuskil 300-400 krooni
Jaagup: VABAKS!
Kui praegu tuleks turule mobiilioperaator, kes pakub 4-5 aasta taguseid hindu, läheks ta pankrotti.

Eesti Interneti Sihtasutus on oma tootega mõnes mõttes monopoolses seisus ja eraisikule 1 domeen tasuta oleks samuti täiesti mõistlik soov: meie siin soovime kõigest teise astme domeeni .pri.ee vabakasutusse jätmist.
Elari: VABAKS!
350.- kolmanda taseme domeeni eest, kus sind on pandud sundseisu on väga palju. Sa kas lepid sellega (ehk allud monopoli survele) või võtad nimevahetuse ette ning muretsed endale palju hinnasõbralikuma nime.
Dmitri: VABAKS!
prii.ee on *.ee domeeni alam osa küll. Järelikult peab olema tasustatud ka nagu alam osa. Ehk .ee hind jagatud pri.ee arvuga. Tuleb väga väike summa :))) Ehk pole mõtted seda tasustama :)))
Rainer: VABAKS!
Noo nagu tõsiselt , .tk , .co.cc need on kõik tasuta. pri.ee võiks ka tasuta olla sest see on sub domeen ja värk isärki :D aniway point on selles kui kõik asjad maksustada pole asjal mõtet. Mõistame .ee aga pri.ee -.-
Karli:
pigem antakse ka eraisikutele võimalus registreerida endale .ee domeeni ja hinna määrab ju teenusepakkuja.
Vasta!
Jaagup:
Kordad siin uue sihtasutuse retoorikat, mis kõneleb ühtlustamisest ja võimalusest .ee-d registreerida.

EE domeeni silme ees kõlgutamine ei päästa neid, kel on juba on tasuta .pri.ee domeen ja kes tasuvad minimaalset summat teenusepakkujale. Elu internetis on võimalik ka domeenita, aga miks lõhkuda midagi positiivset?

E-riik ei ole ainult neile, kes teenivad internetis raha ja on maksujõulised. Meil on vaja ka kassipiltidega blogisid, väikesi jaburaid foorumeid, isetehtud internetimänge ja kõike seda, mis annab kogemust.
Elari:
Kahjuks on algse hinna määranud juba eestiinternet, pole aga mõistuspärane, et kolmanda ja teise taseme domeenid on ühe hinnaga.
Sven: Sven
Hinna määrab teenusepakkuja kyll - aga see ei ole mitte mingil juhul alla reklaamitud 350 eeki. Firmale on selline raha suva, kasumit mitte taotlevale eraisikule aga põhimõtteliselt lehe sulgemise otsus. Hosting maksab täna aastas keskmiselt ~12x60 =720 eeki. Kui ma peaks 50% veel juurde maksama domeeni eest, on kohe minek välismaale oma asjadega.
Vasta!
Rasmus: Poolt
Poolt
Vasta!
Joonas: Joonas_
Kasutajatel on antud kolmanda taseme domeen, kuid maksma peab hakkama nagu teise taseme domeeni eest. Kui see 300 krooni jagada 12000 inimese peale, siis peaks iga inimene maksma kolm senti aastas.

Eesti kodanikel on tekkinud õigustatud ootus, et see domeen jääb inimesele surmani isiklikuks kasutuseks (juhul, kui inimesel on Eesti isikukood). Nüüd küsitakse järsku kolmanda taseme domeeni eest järsku arvestatavat summat. Mis sellest e-riigist sai?
Vasta!
Mae: Mae Variksoo: .pri.ee priiks
Ei taha mõeldagi, mis vabadusi nad järgmiseks piirama hakkavad.
Vasta!
Kertu: VABAKS!
Ma saan aru, et domeenisüsteem kujutab endast poliitikute jaoks kullaauku, aga natuke võiks ju oma ahnust piirata. Mida noored ja muud katsetada tahtjad ning need, kes sõpruskonna jaoks väikest foorumit teha tahavad peale siis hakkavad. Neil vaevalt, et on raha, mida maksta. See süsteem kuulub kõigile, mitte käputäiele kullakaevandajale.
Vasta!
Andres:
Ei tahagi mõelda, mis jama kõik ees ootab - hetkel on mul enamus kontosid seotud pri.ee aadressiga, samuti kasutan peamiselt just seda maili. Kogu see ümberkolimine ja inimeste teavitamine uuest mailiaadressist on ikka toredalt suur töö... pri.ee on küll tore, aga ma ei ole põhimõtteliselt nõus selle eest maksma - pigem võtan juba tõesti .ee või .net vms domeeni.

Tasuta alternatiivina pri.ee'le hakkas Netpoint pakkuma samuti tasuta net.ee domeeni ( http://forum.netpoint.ee/viewtopic.php?t=990&sid=e20a329875591253ee01302d5e12af26 ). Ilmselt võib selliseid pakkumisi ka teistelt hostingupakkujatelt oodata. Seega tasuta alternatiiv on küll olemas, aga see ei vähenda tööd, mis kaasneb kogu kupatuse ümber kolimisega ja inimeste teavitamisega.
Vasta!
Leo: Toetan igatahes !
Sellises E-riigis nagu Eesti peaks domeeniasjad ammu korras ja ka teistele eeskujuks olema. Miskipärast aga ei ole !! .EE st peatselt teenitav hüpertulu kataks aga selle 3.järgu domeeni kulutuseld möödaminnes ära ja seega annaks kena võimaluse kõigile Eesti veebihuvilistele kodumaises keskkonnas areneda ! Meie põhiliiklus käib juba ammu lääne domeenidel. Kui seda piketti arvesse ei võeta jookseb lisaks senini tuulde lastud veebimoljonitele raha Eestist välja veelgi. Kellele see kasulik on ? Kui rahvateenrid rahvast ei teeni, tuleb nad välja vahetada ! / Domeeniexpert.com
Vasta!
Mikk: Mikk
Ise oman ka .pri.ee domeeni. Ei mõista miks peaks see tasuliseks minema. Probleem on selles et paljud inimesed kaotavad sellega oma domeeni ega tahagi seda tagasi võtta kuna antud domeeniga ei reklaamita mingit toodet ega teenita raha. Milleks seda siis elus hoida ja maksta roppu raha! .ee domeenide tasust ma saan aru, aga miks nii kõrge? 150.- piisaks, isegi vähem. MASU on ikka täitsa hoos, see on juba suht PUPU kui mitte TÄPE
Vasta!
Matti:
pri.ee domeeni omajad ongi teinud endale sinna lehe, kuna see on tasuta. NII OLGU SEE KA EDASI!
Vasta!
Rene: J.O.K.K?
Domeen, mida maksustada on ikkagi pri.ee.
Endastmõistetavalt peaks selle eest maksma ainult 1 domeeni hinna, mitte küsima täishinda iga alamdomeeni eest.
Ehk annaks juriidiliselt sekkuda?
Vasta!
Tambet:
.pri.ee maksustamine on selgelt täiesti absurdne. Kunagi sai see tehtud, et oma dünaamilise IP-ga kodusele serverile igalt poolt alati ligi saada - tohutult mugav. Laiemalt oli see oli suurepärane võimalus igale Eesti kodanikule saada oma maaga seotud e-identiteet tasuta ja igaveseks - mis nüüd maha lammutatakse.

.pri.ee omanikele näkku sülitamise tagasipööramine on miinimumprogramm, aga hea kui seegi õnnestuks. Domeenireeglite moderniseerimisest oleks pigem oodanud tasuta .ee domeeni võimalust igale eraisikule ja tasu nõudmist vaid ettevõtetelt, läks risti vastupidi (e-riik?).

Kutsun üles Eesti Interneti juhatuse liikmetele Marek-Andres Kautsile ja Jaak Lippmaale isiklikult kirjutama, kontaktid leiab http://eestiinternet.ee/kontaktid/juhatus.
Vasta!
Ander: Tauri
jea, tehke häält, ei ole vaja, et lollid otsused nii lihtsalt tuleksid :)
Vasta!
Raivo: Miks
Miks ei või kõik jääda nii nagu ta praegu on??? Kas iga asja eest peab raha küsima???
Vasta!
Raivo: Sorry
Panin kogematta punase nupu. Tglt mina ei taha ka et kõik asjad tasulised oleks. Keegi ei hakkaks neid domeene registreerima
Vasta!
Henri: ...
Olen Rene'ga samal arvamusel...pri.ee on ju domeen
See on nüüd ilmselt EIS'e oma ja ta saab selle alamdomeeni eest ka raha küsida, normaalne see muidugi ei ole...see võiks ikkagi eraisikutele tasuta olla
Vasta!
Elari:
Olgu, mul pole isegi selle vastu midagi, et otsustati domeeni eest hinda küsima hakata, kuid mile alusel on kolmanda ja teise taseme domeenid samas hinnas? See on minu arvates siin enim vastukäiv. pri.ee kolmanda taseme domeen peab jääma kindlasti oluliselt odavamaks, kui .ee teise taseme oma - alla 100.- aasta kindlasti.
Need alternatiivid, mida mõned firmad pakuvad pole tegelikult alternatiivid, tegemist on ikka väga otseselt ärilise tegevusega, iial ei või teada millal nad oma poliitikat muuta võivad või üldse poe kinni panevad. Lisaks juba mainitud probleem, et tõeline probleem on nime muutus, mitte tasu aga muutma peab, sest praegune hind on kolmanda taseme eest ikka liiga kõrge.
Vasta!
Jaen: Vastuseks EISi "lahendusele"
Pakun lihtsa hüpoteetilise lahenduse kõikidele EISi tekitatud probleemidele:

Muutke .pri.ee domeen tavaliseks teise taseme domeeniks (nagu ta juba algusest peale peaks olema), omanikuks näiteks MTÜ, kõik praegused domeenid tõstke ümber, jättes muutmisõiguse nende vanadele omanikele, ja jätke ka registeerimiskord vanaks (üks domeen per isik).

Lisapakkumine: Olen nõus .pri.ee DNS servereid administreerima tasuta, samuti arendama välja ID-kaardi rakenduse, millega saaks .pri.ee domeeni omanikud kirjeid automaatselt muuta ja registreerida, sest mul on Eesti kodanikuna ja IT-spetsialistina juba piinlik selle pärast, mis meil siin toimub.

Mõnetuhande krooni eest kuus saaks vastavad dedicated serverid kvaliteetsest pakkujast (näiteks zone.ee), mis teeks domeeni registreerimise kuluks mõned kroonid aastas (!). Kui keegi heategija (või mitu) hostingu annetab, oleks .pri.ee domeen endiselt tasuta.
Vasta!
Michael: Michael
Kui pri.ee on alamdomeen siis peaks planet.ee ka olema alamdomeen?? või siis mitte?
Iga tahes planet.ee on kõige odavam varjant 108 aasta sinna hinna sisse domeen+veebimajutus.
Aga jah nüüd ei olen teiste alamdomeenidega tasuta veebimajutust, mis pidi uue domeenireformiga raksu minema, sellega ei lase ka veebimajutused kuutasu alla. Usaldus väärsed veebimajutused nagu zone, netpoint, veebimajutus pakuvad enamvähem 59 kr kuus mis aastas teeks 708 kr ning pluss sinna ümarkuliselt 369kr ehk siis üle 1000 kr aasta. Ma saan aru kui kodulehel on äri taga, siis pole küsimustki, aga need kellel ei ole, siis ühesõnaga oma kallis pri.ee kinni!
Hea seegi, et uus domeenireform ei puuduta planet.ee domeeni millegi pärast.
Vasta!
Jürgen: VABAKS!
Kindlalt vabaks... 350.- oleks veits palju?
Vasta!
Andris: Mul on pri.ee piketist raske aru saada
kuna ma hästi ei mõista mida sellega soovitakse tegelikult saavutada - peaks ju selge olema, et sihtasutus kellel on kanda kulud (suured palgad), ei hakka kunagi kellelegi midagi tasuta pakkuma kui selleks otsene kohustus puudub.

Minu ettepanek oleks moodustada pri.ee kogukonnal vastav MTÜ ja taotelda Eesti Internetilt pri.ee domeeni halduse ülevõtmist. MTÜ võiks teenust ise hallata või sisse osta. MTÜ liige saaks näiteks 1 pri.ee tasuta, aga tuleks maksta MTÜ liikmemaksu. Mitte-liikmed maksaksid "turuhinda".

Praegune seis kus Eesti Internet kasutab pri.ee haldamiseks tippdomeeni infrat on igal juhul suhteliselt kallis. Nii oleks petitsioonil selge eesmärk ja ka sihtrühm - petitsioonile peaks alla kirjutama pri.ee omanikud, mitte suvalised inimesed. Lisaks tekib petitsioonile reaalne mandaat - kui pri.ee omanikud nõuavad domeeni vabastamist, siis on raske Eesti Internetil vastupidist põhjendada.Praegusel juhul ei saada kunagi isegi paari protsenti kõigist kodanikest petitsiooni allkirjastama ja seega reaalne mõju petitsioonil puudub, tehes Eesti Internetil võimalikuks kõik avaldused huumori valdkonda liigitada.

Tegu on kodanikudomeeniga ja kodanikkond võiks seda ka majandada!
Vasta!
Aleksandr: VABAKS
toetlan
Vasta!
Jaagup: @Andris
MTÜ tähendaks lisa-infrastruktuuri loomist ja hoidmist ja ei oleks nii töökindel kui näiteks Eenet (kes .edu.ee tasuta hoiab või eestiinternet).

Lisaks on minul kodanikuna äärmiselt nõme teha ja organiseerida asju, mida riik võiks ise mõistliku sammuna ilma minupoolse sekkumiseta teha. Praegusel kujul võetakse olemasolevad domeenid 300kr eest pantvangi ja hiljem võib-olla hind langeb. Samas saab ülejäänud raha eest reklaami tellida, et valimistel odavam oleks. Üks juhatuse liige on oma firmadelt tellimisega juba aastate eest pretsedendi loonud. Miks ma peaks sellise jama eest maksma?
Andris: @Jaagup
Ma olen täiesti nõus, et riik võiks pri.ee-d tasuta pakkuda. Samas aga võiks riik üldse väga paljusid asju teha, näiteks maksta suuremaid stipendiume tudengitele jne. Kodanikuühiskonnas on ju igal kodanikul õigus seaduste piires asi ise kätte võtta ja seltsingu vormis ära teha, kui on näha et riik hakkama ei saa ja sama pädeb ka selle domeenindusega. Kui jääda lootma, et riik pri.ee domeeni tasuta pakkuma hakkab, siis suure tõenäosusega (loomulikult ei saa midagi välistada) jäävadki kõik pri.ee omanikud oma domeenist ilma. Samas organiseerudes ja ise asju ajades võiks tunduvalt parema tulemuse saavutada.

Diskleimeriks juurde, et mul on sel teemal kerge teoretiseerida, kuna pri.ee domeeni ei oma, pole kunagi omanud ja ei kavatse ka omada.
Maiko: ärgem taandarene!
pri.ee domeenide tasuliseks muutmise analoogia oleks minu silmis see, kui eraisikutel muudetaks tasuliseks mobiiltelefoninumbri omamine, makstes samuti iga-aastaselt tasu lihtsalt numbri oma valduses omamise eest.

Kas poleks võimalik luua mõni muu sihtasutus, mis registeeriks mõne uue teise taseme domeeni, mille aluseid kolmanda taseme domeene saaks erinevate teenusepakkujate pakettidega kasutada?

Ehk siis praeguse jama autorid võiks selle pri.ee sektori anda hoopis uuele sihtasutusele või mtü-le üle anda.
Vasta!
Dmitri: Anti monopoolia seadus!
Kas see interneti sihtasutus ei riku anti-monopolia seadust?
Vasta!
Rauno: Vabaks
Petised
Vasta!
Antti: .pri.ee PRIIKS - tõsiselt!
.ee domeeni aastamakse on liiga kallis väikeettevõtjatele ja alustajatele. Suve lõpuks pean kümnete klientide domeene .com ja .net süsteemi viima. Samuti ripub õhus tosina .pri.ee ja .fie.ee domeenide staatus. Nende omanikud andsid teada, et loobuvad sellest ja valivad .com domeeni.

Kogu see uuendus on täiesti toores, läbi närimata ning ei ole läbipaistmatu EIS-i rahaasjad.

Aga ma ei imesta kui Elion vms. oleks saanud eelisjärjekorras registreerida .fie või .pri domeeni ja siis alamdomeenide eest raha hakanud küsima. Mõelda vaid mingi kirje andmebaasis ja 350 EEK aastas.

Teate see asi on naeruväärne!
Vasta!
Stefan-alfred: Mille eest riik raha küsib?
Tekib küsimus mille eesti riik raha küsib, kui registripidamine antakse erafirmadele, kes omakorda maksavad selle litsentsi eest umbes 50 tuhat krooni. Riik küsib raha selle eesti, et keegi teine pakub sulle teenust???
Vasta!
Marco: VABAKS
lähme teeme toompeal ja EIS'i ees piketi
Vasta!
Heino: Vabaks!
raha ei tohiks kysida mitte fyysiliste asjade eest -.-
Vasta!
Rainis: Rainis:VABAKS!
Mina arvan et seda tuleks levitada ka meediale vnii... nuh võiks kutsuda reporteri ja rääkida sellest teemast ka neile! Et jh, mina olen alltoodud kommentaaridega nõus:)
Vasta!
Erik: VABAKS!
Pole kahtlust ka. Lõpetame Marek-Andres Kauts lollused. Mees oskab E-riigi arengut pidurdada! Rumal ja naiivne tegevus tema poolt, mis näitab tema ebakompetentsust!
Vasta!
Mart: Toetan kahe käega!
See on röövimine
Vasta!
Ando:
Vanadel headel aegadel (loe: aasta tagasi) sai planet.ee -st .pri.ee tasuta; + aasta tasuta veebimajutust domeeni tellimisel. Uue süsteemi tõttu kolisin oma saidi mujale.
Vasta!
karl-erik: VABAKS !!
See lihtsalt mõtetu kui kõik tasuliseks muutuvad... Vähemalt seegi võiks täiesti tasuta olla !
Vasta!
Gaimo: VABAKS!
.pri.ee priiks!
Vasta!
Jaan: Jaan
Minul oli näiteks tähtajatu leping tasuta serveriruumi saamiseks (pri.ee) Netpointilt, nüüd nad pidid selle ära lõpetama sest pri.ee läks tasuliseks. Ei no aitäh.. miks parandada asju mis polnud katki.
Vasta!
Kaisa: Nõustun
Olen vägagi poolt, et peaks muutuma priiks se pri.ee
Vasta!