Taastame haigushüvitise esimeset päevast

Ametiühingud soovivad taastada töötajate ajutise töövõimetuse hüvitist alates esimesest haigestumise päevast. Samuti peaks hüvitise suurust olema proportsioonis töötaja sissetulekuga, mitte sõltuma sellest, kas eelmisel kalendriaastal oli töötaja haige või vanemapuhkusel.

Ametiühingud teevad ettepaneku muuta seadusi selliselt, et tööandja alustab haiguspäevade hüvitamist esimesest haiguspäevast 60% ulatuses ja haigekassa võtab kohustuse üle viiendal päeval 70% ulatuses.

Vananeva elanikkonna olukorras vajab töötajate üldine tervislik seisund erilist tähelepanu.

allkirjade kogumine on lõppenud

09.04.2015 00:00 kuni 19.05.2015 23:59

576 häält

288%

2009. aasta kriisipäevadel olid kärped sotsiaalteenustes üsna tavalised ja need möödusid enamasti suhtelises vaikuses eriliste protestideta. Kuus aastat hiljem on aga ajutisest otsusest saanud normaalsus, millel paraku on väga selged varjuküljed.


Töötajate mittekindlustatus töövõimetuse hüvitisega kolme esimese haiguspäeva jooksul on ühel või teisel moel kahjulik nii ühiskonnale, tööandjale kui ka haigestunule.


Vananeva elanikkonna olukorras vajab töötajate üldine tervislik seisund erilist tähelepanu. 


Teeme ettepaneku muuta seadusi selliselt, et tööandja alustab haiguspäevade hüvitamist esimesest haiguspäevast 60% ulatuses ja haigekassa võtab kohustuse üle viiendal päeval 70% ulatuses. Ka peaks hüvitise suurus olema proportsioonis töötaja sissetulekuga, mitte sõltuma sellest, kas eelmisel kalendriaastal oli töötaja haige või mitte.


Loe algatuse kohta lisainfot SIIT

Haigushüvitise taastamise eelnõu leiad SIIT.

Aktsiooni korraldaja

Eesti Ametiühingute Keskliit

Palun logi sisse või registreeri ennast kasutajaks, kui soovid antud teemat kommenteerida.

Kadri: Jah!
Kahjuks ma id-kaardiga sisse logida ei saa kuid annan siiski oma hääle.
Vasta!
Keerma: Jah !
Annan muidugi oma hääle, kuid kahjuks Id- kaardi lugejaga sisse logida ei saa ! :)
Vasta!
Riina: Kahe käega poolt!
Jah!
Vasta!
Ande: Jah !
...kahjuks Id- kaardi lugejaga sisse logida ei saa , aga annan oma hääle selle ettevõtmise jaoks !
Vasta!
Neeme: Probleem
Huvitav, et nii tõsise asja juures, mitte keegi ei tunne huvi, kui palju see maksab ja kelle arvelt see tuleb. Pelgan, et sellest ettepanekust on häda rohkem kui abi.
Vasta!
Peep: palju maksab?
Oleme maksumuse välja arvutanud. 75miljonit eurot maksab. Sama palju kui 1% sotsmaksuvähendust. Kinni maksame sotsmaksust, kui vahepeal mõnd muud õiglasemat maksu ei leiutata.
Neeme: Häma!
Ettepanekus on ju kirjas, et esimesed kuus päeva tasub tööandja, tähendab esmane kaotaja on tema. See sotsiaalmaksu kulu on ainult teisane. Tegelik tulemus on see, et ettevõtja hakkab veel enam pelgama vanemaid, puudega jm haigestumiste riskigruppi kuuluvate inimeste palkamist, sest riski nende haigestumise puhul kannab ju tema. Seega tuleks asja vaadata komplekssemalt. Ehk oleks õigem propageerida inimestele vastutustundlikku finantsdistsipliini ja jätta haigekassa raha selleks, milleks ta on mõeldud - inimeste ravimiseks.
Ilmi: Probleem
Narkarite ja prükkarite tänaval turgutamiseks on haigekassal raha küll,et nad jõuaksid ümber nurga järgmise noosini roomata!Aga tööinimeste aitamiseks raha pole!Riik peaks toetama tööandjaid haigushüvitisega,nagunii on kõik seadused tööandja kasuks keeratud.
Indrek: Allkirjastamine ID-kaardita
Kahjuks vist e-mailiga sisselogimine seekord ei tööta. Algatust toetan vähimagi kahtluseta.
Vasta!
Engely: Enx
ID kaardiga häält anada ei õnnestu aga olen igati poolt.
Vasta!
Urmet: Urmet
Loomulikult olen poolt. Aga miks on selline poolik asi on tehtud kus häält anda ei saa? Teil oleks ammu juba need allkirjad koos kui asi töötaks.
Vasta!
Reena: Poolt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
See on normaalne nähtus Euroopas,et toetada haigestunud inimest ikka haigeks jäämise esimesel päeval,mitte alles siis,kui paljud haigused juba taandunud..Eestis on paljud inimesed viirushaigustega tööl käinud aastaid,põdenud selle tõttu tüsistustega haigusi,Arstide Liit jt. peaks siinkohal ka enam sõna võtma ja Haigekassa avalikustama kõiki rahva tervisega seonduvaid statistilisi andmeid,mis oleks meie rahva tervise seisukohalt olulised näitajad Eesti Valitsusele--
Vasta!
Rita: Rita
Ikka poolt, ainult et haigekassa võiks hüvitada juba 100%.
Vasta!
Õnne: Õnne :
MIllegipärast, ei saa ID kaardiga sisse logida. Jah , loomulikult olen ma poolt, inimestel on sissetulekud niigi väikesed ja haigeks ei taha meist keegi jääda, aga ometigi leiab haigus meid ülesse ja siis veel kolm esimest päeva olla ilma rahata... kas see on karistus selle eest, et haigeks jäin...???
Vasta!
Katrin:
Poolt!
Vasta!
Krista: Poolt
Kahe käega toetan algatust.
Vasta!
Väino: Väino; Kindel JAH
Põle kahjuks sebinud ID lugejat.
Vasta!
Mary-Liis:
poolt
Vasta!
EVE:
Poolt
Vasta!
Sirli: JAH!
NEEME! see tuleb selle raha arvelt mida juba kümmneid aastaid haigekassasse sotsmaksu näol oleme tampinud ,midagi vastu saamata......lisaks sellele inimeste haigena tööl käimine ja tervise halvenemine- see ei ole õige.Seega igati poolt!!!
Vasta!
Neeme: Vastu...
....oled saanud tööd ja palka. Need, kes sellise muudatuse peale töö kaotavad (nt pankroti tõttu) või tööd ei saa (nt vanuse tõttu) ilmselt ei rõõmusta, aga siis on paraku hilja nutta. Sellist muudatust enam tagasi ei pööra. Ja mõelge veel sellele, et kõik jäävad kunagi vanaks ja põduramaks.
Anne:
Jah
Vasta!
Helle: Helle Troost
Helle: Jah
Vasta!
Üllar: Mina
Kindlalt poolt!
Vasta!
Emly: Ilme
Annan oma poolthääle!
Vasta!
Mirjam: Mirjam: Poolt!
Jah
Vasta!
Urve:
Haigena tööl käia on halvim variant nii töötajale endale kui kogu kollektiivile. Ei võida sellest ei tööandja ega riik ka mitte. Toetan mõtet, et ka see 60% esimeste haiguspäevade eest võiks jääda Haigekassa kanda. Ei usu, et meie tööandja nii loll on, et simulante ära ei tunne ... kui töö pidevate haiguspäevade tõttu tegemata jääb, siis ei ole tõesti muud teha, kui töötajal ise endale võimetekohane töökoht või normaalne tööandja leida või siis tervislikumaid eluviise tarbima hakata.
Vasta!
Veevi: Veevi
Kahe käega poolt!
Vasta!
Feja:
Olen Feja Räim, ID 44708160218. Kahjuks ma ID kaardiga sisse logida ei saa, aga ma toetan kõigi haigusepäevade väljamaksmist. Alla 600 € palka saavatele inimestele tuleks haigusraha maksta vähemalt 90%, sest inimesed ei tule muidu üldse toime.
Vasta!
Kalle: Jah
jah
Vasta!
Kadi: Ja
Muidugi poolt
Vasta!
Merike: Poolt!
Tahvelarvutist id-kaardiga logida ei õnnestu.
Vasta!
Eve: Eve
Poolt!
Vasta!
Piret: Nohunina
Haigushüvitise peaks katma haigekassa 100% ja esimesest päevast. Kui seda ei suuda vajab ta (haigekassa) ise ravi (loe: on haige!). Sots.maksu ju kogutakse iga teenitud euro eest, mitte alates 3.-st eurost. Ebavõrdsus? Miks peab ettevõtlus oma püksirihma pingutama kui riigiorgan laristab? Kogume annetusi haigetele lastele jne. jne. No mis on siis haigekassa funktsioon? Lihtsalt mõnus olemine? Maksumaksjate arv on drastiliselt vähenenud aga riigiametnike arv???..... Kaua võib?
Vasta!
Tiiu: Olen poolt, jah
Armetute palkadega riigikodanikul on niigi raske omadega välja tulla, haigeks jäämine on juba suisa luksus ja vähendab väljatulemise tõenäosust veelgi. Riik hooligu oma inimestest!
Vasta!
Ago:
See oleks väga loogiline
Vasta!
Maila: Igaljuhul poolt
Siis lõpeks ära see haigena tööl käimine ja teiste nakatamine.
Vasta!
Marianne:
POOLT
Vasta!
Jaak: :)
Loomulikult tuleb see taastada
Vasta!
Tšeslav:
Poolt!
Vasta!
Peeter: Peeter
Jah!
Vasta!
viivika: Viivika JAH
24.04..2015 19.15 annan oma hääle
Vasta!
Anastassija:
JAH!
Vasta!
maire: maire
jah.
Vasta!
maire: maire
jah.
Vasta!
Ene: Ene: Jah
Toetan
Vasta!
Kristel: Jah
Ilmselgelt vajalik.
Vasta!
Meelis: poolt
nõus
Vasta!
karine: karine
Jah poolt., Vaja ju ravimeid ,toitu ja ka arveid maksta, või võib nende päevade eest mitte maksta?
Vasta!
Sven: Toetan
Toetan, sest ennetustöö/kiirem paranemine on odavam, kui tagajärgede ja tüsistustega võitlemine, töökaaslaste nakatamine. Me hoiame täna haiguste kiirema paranemise pealt kokku esimeste haiguspäevade pealt hüvitist mitte andes. Mõnel inimesel jääb üür maksmata ja lapsed nälga, kui töötasu nii palju alla läheb. Haige inimene saab vähem palka, aga kulud, nt ravimitele, hoopis suurenevad.
Vasta!
Anne: Jah
Muidu käiakse haigena tööl ja siis on ka kollektiiv haige
Vasta!
Prl:
Annan oma hääle ,poolt.
Vasta!
Hedi: Hedi
Annan hääle.
Vasta!
Ruth: Ruth: TOETAN!!
Õige algatus!
Vasta!
Tiia: Loomulikult poolt!
Jah!
Kulla inimesed.Minul oli firefixiga sama lugu,et id-kaartiga sisse ei pääsenud.Aga mul ka explore peal ja tehtud sellega id-kaardi laadimine alla.Siis töötabki ainult siis kui Exploreriga sisse tulla ja selle leheküljele tagasi tulla.
Vasta!
Helve: loomulikult !
mina, kes ma ilmselt madalama immuunsusega,siis kui keegi meie kontoris on nohus või köhas, siis olen mina ka kohe haige.Kahju vaadata,kui näen et tõesti haige ja palavikus töökaaslane on tööl,sest ei saa rahaliselt koju jääda,siis on midagi tõesti valesti.
Haigusraha on niigi väike ja kui alles 4.st päevast makstakse 60% (kahjuks ka vähe), siis pole ime et meie inimesed on viletsa tervisega.
Vasta!
MARGIT:
Poolt !
Vasta!
Enno: massud julm
nõus- ja ma ei saa aru miks see ära kotati - mis säästukas see oli!
Vasta!