Toeta Viljandimaal asuva Niilusoo raba säilimist

Soovime, et Kolga-Jaani alevi läheduses asuv Niilusoo raba jääks turbakaevandamisest puutumata ning järjekordse maardla asemel toetame Niilusoosse kohaliku tasandi kaitseala ning õpperaja rajamist.

allkirjade kogumine on lõppenud

09.04.2020 00:00 kuni 20.05.2020 23:59

1212 häält

101%

Pöördumine

Kolga-Jaani alevi vahetus läheduses asub kohalikele armas puutumatu raba, mis on tuntud Niilusoo nime all. Käesoleva aasta alguses on piirkonna elanikeni jõudnud informatsioon 2004. ja 2012. aastal endise Viljandimaa Keskkonnateenistuse ning Keskkonnaameti poolt väljastatud kaevandamislubade kohta Raba-Jaani ja Aimlametsa tootmisaladele, mis mõlemad asuvad nimetatud Niilusoo territooriumil.

Piirkonnas on juba varasemast üle 1000 ha turbakaevandusalasid. Uute kaevandusalade rajamine niigi tihedalt kaevandustest mõjutatud piirkonda muudab elukeskkonna tunduvalt väheväärtuslikumaks. Turbakaevandused mõjutavad piirkonna veerežiimi (ohustades sh madalamate kaevude veevarustust); kaevandamise käigus lendub ohtralt tolmu; turbakaevandused on äärmiselt tuleohtlikud; järjekordne kaevandus pärsib kohalike keskkonnasäästlikult tegutsevate väikeettevõtjate (näiteks mesinike, taimeteede kasvatajate jne) võimalusi oma tegevuse arendamiseks; plaan on suures vastuolus Viljandi valla kehtiva arengukavaga jne. – põhjuseid, mis selgelt osutavad uue turbakaevanduse rajamise ebamõistlikkusele, on lugematuid.

Ka on Rahvusvaheline Turbaühing (International Peatland Society) kinnitanud muuhulgas põhimõtte, et hoidutakse uute kaevandusalade rajamisest looduslikuna säilinud aladele, kuna see mõjutab negatiiivselt kogu turbaala ökoloogiat ja hüdroloogiat. Niilusoo puhul on tegemist just sellise looduslikus seisundis rabaga, mis on piirkonna elanikele armas marja- ja seenekorjamise paik, koht kus matkata ja looduses viibimisest rõõmu tunda.

Elame aastal 2020, ajal mil ilmselt mitte ükski kodanik ei saa mööda vaadata kliimasoojenemisega seotud muudatustest igapäevaelus ja oma elukeskkonnas. Eesti kuivendatud soodest paiskub õhku sama palju süsihappegaasi kui tervest kodumaisest transpordisektorist, mistõttu annab turba kaevandamine oma märkimisväärse panuse ka CO2 heitme tekkimisele ja seeläbi ka kliima soojenemisele. Nii annaks Niilusoo kaevandusalaks muutmine omapoolse panuse meie koduplaneedi niigi suurele tervisemurele.

Niilusoosse kaevanduse rajamise plaan on jäänud aastateks (16 aastat!) segastel asjaoludel seisma. Oleme veendunud, et 2004. a koostatud keskkonnamõjuhinnang on praeguseks aegunud ning kogu kaevandamisplaani menetlemisel on erinevad ametkonnad teinud märkimisväärseid vigu, tõlgendanud seaduseid pealiskaudselt jne.

Meie, allakirjutanud, teeme ettepaneku rajada Niilusoo alale kohaliku tasandi kaitseala, mis võimaldab Kolga-Jaani alevi ja selle ümbruse elanikel ning ka piirkonna külastajatel käia Niilusoo alal marjul, seenel, veeta oma vaba aega looduses, säilitada nimetatud soo oma ilu ja loodusväärtustega! Lisaks teeme ettepaneku rajada Niilusoosse õpperada, mis muuhulgas rikastab kohalike õppeasutuste võimalusi erinevate õppeainete õpetamisel ning pakub harivaid ning rekreatiivseid tegevusi ka kõigile teistele.

https://www.facebook.com/niilusoo/

Aktsiooni korraldaja

MTÜ Niilusoo eesmärgiks on Põhja-Viljandimaa piirkonnas kvaliteetse elukeskkonna, kultuuripärandi ja looduskeskkonna hoidmine ja kaitsmine.

Palun logi sisse või registreeri ennast kasutajaks, kui soovid antud teemat kommenteerida.

Felje: Petitsioon
Looduse hävitamine tuleb igal juhul lõpetada.
Vasta!
Piret: Petitsioon
Toetan Viljandimaal asuva Niilusoo raba säilimist!
Kaie: Petitsioon
Loodus pole raha! Andke loodusele rahu!
Ruth: Petitsioon
Toetan!
Priit: Toetame Niilusoo hoidmist!
Sood ja rabad on vaja säilitada!
Vasta!
Maria: tulevik on keskonnas
hoiame enda kodu ja ümbrust
Vasta!
Sirje: toeta viljandimaal asuva niilusoo raba säilimist
toetan!
Vasta!
Sirje: toeta viljandimaal asuva niilusoo raba säilimist
toetan
Vasta!
Sirje: toeta viljandimaal asuva niilusoo raba säilimist
toetan!
Vasta!
Sirje: toeta viljandimaal asuva niiluso raba säilimist
toetan
Vasta!
MValiste:
Toetan
Vasta!
Anne-ly: Anne-Ly: toetan raba-elukeskkonna säilimist!
Hoiame ja säilitame looduskeskkonda
Vasta!
Jaanika: Niilusoo toetuseks
Kui sood ja rabad saaksid rääkida, oleksid nad sellise röövelliku tegevuse vastu! Sellise eluskoosluse moodustumiseks on kulunud tohutu aeg ja meil ei ole õigust seda mõne aastaga hävitada!
Vasta!
Olga:
Eesti riik peaks säilitama ja kaitsma oma looduslikud aarded.
Vasta!
Siim: Rabade säilimine ei tohiks olla küsimus.
Turbakaevandamine on sajanditetagune jäänuknähtus, mis võiks 21. sajandil olla juba kadunud. Samamoodi nagu mets ei ole ainult puiduallikas, ei ole raba ka ainult turbaallikas - isegi kui see on mõjutatud kuivenduskraavide rajamise poolt. Elu läheb edasi.
Vasta!
Jüri: Teadmatusest omadega rabas, saate abi rabast.
Inimene saab olla terve elades loodusega kooskõlas ja küberneetilises tasakaalus.(" Inimene saab ennast ise tervendada liikudes looduses ja ka rabas, eriti peale seda kui ta on jõudnud ennast rappa rabada.")
Vasta!
Luc: Jätke Niilusood rahus
Turbatööstuse suhtes on Eesti nagu väike laps, kes leidis põllu pealt kullast münte ja rõõmustab selle üle, et võõras onu annab talle nende eest hiigelsuure šookolaadi. Sest tegelik rikkus on turbarabad, mitte turbas. Sellised puutumatud looduslikud alad jäävad maailmas vähemaks. Nende puutumatus saaks tulevikus müüa turistidele kalli raha eest.
Vasta!
Mare: Raba säilimise poolt
Niilusoo raba kaitseala kõlab hästi!
Vasta!
Margus: Petitsioon
Las jääb mõni nurk ka üles sonkimata
Vasta!
Reet: Reet
Toetan Viljandimaal asuva Niilusoo raba säilimist!
Vasta!
Terje:
Toetan raba säilimist.
Vasta!
Madis: Säilitada Niilu Soo
Meie esimene kindlus asus seal.Sama mälestus on ka mitmetel põlvkondadel Kolga - Jaanis . Parika turba raba on 10km eemal olemas maailma suurimate varudega sadadeks aastateks. Kas sellest veel ei piisa??? Pole vaja kogu piirkond eurodeks sonkida ja hindamatut raba elu hävitada.
Vasta!
Hans: Toetan Viljandimaal asuva Niilusoo raba säilimist!
Toetan Viljandimaal asuva Niilusoo raba säilimist!
Vasta!
Hans: Hans: Petitsioon
Toetan Viljandimaal asuva Niilusoo raba säilimist!
Vasta!
Andero:
Toetan raba säilimist!
Vasta!
Alari: Säilitame raba.

Niilu raba on Aime, minu, Aime ema ja ka vanaema ning vanaisa ja kõigi meie heade tuttavate Kolga-Jaanis, "koduraba". Tundub, et turvas on viimastel aastakümnetel ärihaisid tegutsema pannud. Kes tahaks oma rabamaastikke turbaväljadeks muuta!!?? Parem ostame eestlastelt, neil rahahimu ja, peale selle, odavalt saame. Kui miski maksab, siis raba hilisem korrastamine, kui see üldse enam võimalik ongi.
Alari
Vasta!
Margus: Petitsioon
Toetan Viljandimaal asuva Niilusoo raba säilimist!
Vasta!
Gertrud: Petitsioon
Toetan
Vasta!
Erle:
Toetan!
Vasta!
Annika: Anniks
Toetan
Vasta!
Sirle: Sirle: petitsioon
Toetan
Vasta!
Mall:
Toetan!
Vasta!
Mall: Mall: Petitsioon
Toetan!
Vasta!
Triin: petitsioon
toetan
Vasta!