KUKU PEAB JÄÄMA !

allkirjade kogumine on lõppenud

16.12.2015 00:00 kuni 31.01.2016 23:59

34 häält

0%

EESTI  KUNSTNIKE LIIDU  PRESIDENDILE VANO ALLSALULE JA EKL VOLIKOGULE

PÖÖRDUMINE

13. detsembril möödub pool aastat päevast, mil suleti KUKU klubi ja otsiti uus rentnik. 
KUKU klubi pole siiani avatud ning seda külastanud ja oma teiseks koduks pidanud kunstirahval pole siiani teada, kas ja millal see toimub. On teada, et kogu senine sisustus on välja lõhutud, ent pidades silmas objekti tähtsust, sooviksime teada, mis põhjusel seda tehti ja kelle loal.

Tallinna Kunstihoone on oluline sümbolehitis meie kunsti- ja arhitektuuriloos, paiknedes pealinna peaväljakul on ülimalt oluline ka roll linnaruumis. Tuletame meelde, et Kunstihoone tervikuna on riiklik kultuurimälestis ja rahvusvahelise organisatsiooni DOCOMOMO nimekirjas. See tähendab, et igasugune kapitaalne remont peab toimuma muinsuskaitsjatega kooskõlastatult (antud juhul Tallinna Kultuuriväärtuste Ametiga). Siiani tehtud remonte nii Kunstihoone saalides, galeriis, kolmanda korruse kunstikeskuses, kohvikus ja klubis on varasematel aegadel kontrollinud Liidu volikogu määratud toimkond ning sellega on ära hoitud mitmed eksimused. Need tööd on olnud kooskõlastatud ka muinsuskaitsjatega. KUKU kohviku ja klubiga seonduvalt ei ole kooskõlastatud midagi.
  
Mis toimub klubiruumides, on meile teadmata. Uue rentniku suhtumist demonstreerib ilmekalt KUKU kohvikus toimunu. Visates välja senise amortiseerunud mööbli, ei tekkinud asemele mitte hoone ja kohviku sihtgrupiga arvestavat väljapeetud kohvikut.   Vastupidi, uue paigutusega, mis on täielikult sobimatu ruumi iseloomuga, kaasnevad ebamugavad valged plastikust aiatoolid ja lauad, kohmakad ja ruumi sobimatud diivanid ning aknalaudadele rajatud istmed. Kes aga tahaks istuga seljaga köitva Vabaduse väljaku suunas, pealegi ebamugaval seljatoeta istmel? Kohviku uus, kuldse värviga aknale trükitud reklaam on hoone stiiliga sobimatu kitš. Siiani pole aru saadud, et kohvik on eesti tippintelligentsi kohtumispaik, selle sihtgrupiga sobinud näituste lõpetamine kohviku seintel on kultuurivaenulik käik. Kunstihoone on tervikuna Tallinna ja Eesti üks tähtsamaid kultuurikeskusi. Ärist tähtsam on selle kuvandi säilitamine, ka söögikohtade ülesanne peaks olema pakkuda võimalusi meie vaimuinimeste kokkusaamisteks ning kaunite kunstidega seotud ürituste korraldamiseks. Siiani see nii ka toimis, paremini või halvemini. Nüüdse olukorra jätkumist koos ebaselge tulevikustsenaariumiga ei tohiks Kunstnike Liidu volikogu lubada.

Seoses eelöelduga soovime alljärgnevad teavet:

1.Mis viisil leiti klubile ja kohvikule uus rentnik? Kas korraldati konkurss ja milliste kriteeriumite alusel uus rentnik valiti? 

2. Kas lepinguga kaasnesid ka kokkulepped, millal ja kuidas need söögikohad hakkavad toimima? Liidu juhtide ja kohvikupidajate senised vastused on ebamäärased ja rõhuvad olukorra ajutisusele. Kas pool aastat on tõesti ajutine, või on seda hoopis aasta?
         
3.Kes on ümber korraldanud kohviku sisustuse; kas tal on kutselise arhitekti/sisearhitekti paberid ja kas siinne tegevus on kooskõlastatud muinsuskaitsjatega?
                                                            
4.Kas klubiruumides toimuvad lammutused on kooskõlastatud Muinsuskaitseametiga ning tagatud ajalooliste detailide ning konstruktsioonide säilimine? Kes projekteerib klubi ja kas tal on vastav Muinsuskaitseameti tegevusluba? Oleme huvitatud tutvumisest vastavate lepingutega ning nende vastavusest kehtivatele seadustele.
                   
Tuletame meelde, et Kunstihoone ja tema avalike ruumide kasutamine ei ole ainult Kunstnike Liidu siseasi, tegemist on Eesti kultuuri huve teeniva objektiga, mida osaliselt rahastab ka Tallinna linn ja Eesti riik. Kunstihoone on objekt, mis on rahvusvahelise tähelepanu sfääris ning kõik siin toimuv on oluline nii meie pealinna kui ka riigi kultuuri mainele. Kunstnike Liit kui omanik on vastutav kõige eest, mis selles majas toimub.Seega palume tungivalt võtta midagi kiiresti ette, et Kunstihoone avalike ruumide kasutamine toimuks kultuuri hüvanguks, vastaks seadustele ning headele tavadele kultuuri järjepidevuse tagamisel. 

ANNA ALLKIRI KUKU KLUBI TOETUSEKS!

Aktsiooni korraldaja

Palun logi sisse või registreeri ennast kasutajaks, kui soovid antud teemat kommenteerida.

Jaana: Säilitage palun stiil
KUKU on stiil. KUKU on traditsioon. Rahvas ilma oma traditsioonita elab teiste armust, tal pole iseseisvat väärtust, teda pole põhjust austada teistel rahvastel. Ärge lõhkuge bolshevike kombel oma juuri, niigi palju on neid teisi, kes rõõmuga oma taimed asemele istutaks.
Vasta!
Üllar: Säilitage palun stiil
Klubi tuleks säilitada sama sisustusega. Muinsuskaiteamet võiks korragi sõna võtta kultuuriseltskonda sidunud interjööri hindamisel ja säilitamisel. Loodetavasti likvideerimise taust ei ole poliitiline- vaid äri.
Arutleda võiks- kas sissepääs klubisse on ainult loomeliikmete kaardi ja vastavalt lubatud vastutusel sõpradega.
Arvan, ``keldri`` keskkond, vajalik arutlemiseks . Mitte poliitikaks, vaid omavaheliseks analüüsiks, mida avalikkus ei pea alati teadma.

Lugupidamisega, Üllar Karro. EDL